83 proc. Niemców za całkowitym równouprawnieniem homoseksualistów

Świat
83 proc. Niemców za całkowitym równouprawnieniem homoseksualistów
pixabay.com/Etereuti

W reprezentatywnej ankiecie przeprowadzonej na zlecenie Urzędu Antydyskryminacyjnego 83 proc. uczestników zadeklarowało, że małżeństwa pomiędzy dwoma mężczyznami lub pomiędzy kobietami powinny być dozwolone. Obecnie osoby tej samej płci mogą zawrzeć w urzędzie związek partnerski. 40 proc. ankietowanych czułoby się jednak nieswojo, gdyby ich syn był gejem bądź córka lesbijką.

Szefowa urzędu Christine Lueders powiedziała, że akceptacja dla małżeństw tej samej płci jest najwyższa w historii. Skrytykowała władze, że w przeciwieństwie do 14 innych krajów Europy w Niemczech równorzędne małżeństwa dla gejów i lesbijek nie są jeszcze możliwe. Jej zdaniem powinno dojść do całkowitego prawnego zrównania par hetero- i homoseksualnych, włącznie z prawem do adopcji dzieci.

 

Sondaż pokazał, że w niemieckim społeczeństwie ciągle utrzymują się zastrzeżenia wobec związków homoseksualnych. 38 proc. badanych określiło jako nieprzyjemną sytuację, gdy dwóch mężczyzn okazuje sobie w miejscu publicznym czułość. 18 proc. Niemców uważa homoseksualizm za "nienaturalny", a 12 proc. nie chciałoby pracować z gejami i lesbijkami.

 

PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze