Ponad 60 śmiertelnych ofiar mrozów w Europie

Świat
Ponad 60 śmiertelnych ofiar mrozów w Europie
Polsat News
Zima w Rosji.

Utrzymująca się w Europie wschodniej i środkowej fala mrozów, która napłynęła ze Skandynawii i znad Rosji, spowodowała już ponad 60 ofiar śmiertelnych - informuje agencja AFP powołując się na oficjalne dane władz w poszczególnych krajach.

W Polsce tylko ostatniej doby z powodu wychłodzenia organizmu zmarły dwie osoby (w woj. mazowieckim i świętokrzyskim) - podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od początku listopada to już 73 osoby.

 

W Rumunii - według opublikowanego we wtorek komunikatu ministerstwa zdrowia - zanotowano w ciągu ubiegłyvh sześciu dni sześć kolejnych zgonów z powodu wychłodzenia (hipotermii). W całym kraju wprowadzono alert pogodowy. W środkowej Rumunii temperatura spada nocami, w niektórych rejonach, do minus 32 st. C. Mróz spowodował zamknięcie szkół w Bukareszcie i w rejonie portowego miasta Konstanca na południowym wschodzie.

 

Na Słowacji od 6 stycznia zmarły z zimna 4 osoby  - poinformował rzecznik służb ratunkowych Jozef Minar.

 

Na Bałkanach, według lokalnych mediów, w ciągu ostatnich 24 godzin zanotowano co najmniej 7 zgonów,  w tym 3 w Serbii, 3 w Macedonii i 1 w Albanii. Na południu Serbii, gdzie temperatura spada okresowo do minus 20 st. C, władze wprowadziły stan wyjątkowy. W wiosce Duga Poljana znaleziono zamarznięte zwłoki 88-letniego mężczyzny i jego 64-letniego syna.

 

Zablokowane porty


Telewizja serbska RTS relacjonowała niezwykle uratowanie mieszkańca wsi Smoljinac, który wpadł do głębokiego wykopu, z którego nie mógł się wydostać o własnych siłach. Przez 2 dni przebywał w temperaturze spadającej do minus 20 st. C zanim został uratowany przez sąsiada, który przypadkowo usłyszał jego krzyki.

 

Z powodu dryfującej kry wstrzymano żeglugę na Dunaju a porty nad Morzem Czarnym wstrzymały pracę ze względu na silny wiatr.

 

W Grecji dowództwo marynarki wojennej wysłało okręt na wyspę Lesbos aby uratować grupę migrantów, którzy utknęli tam z powodu złej pogody i szalejącego sztormu.

 

Przypadki zgonów z zimna zanotowano też we Włoszech, w Czechach, Bułgarii, Macedonii i na Białorusi.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze