Zatrzymano 7 podejrzanych o przestępstwa pedofilskie

Polska

Siedmiu mężczyzn nawiązujących za pośrednictwem internetu kontakty o charakterze seksualnym z dziećmi poniżej 15. roku życia zostało zatrzymanych przez CBŚP; przedstawiono im zarzuty dotyczące przestępstw pedofilskich – poinformowało we wtorek Centralne Biuro Śledcze Policji.

Funkcjonariusze ustalili, że sprawcy wyszukiwali swe ofiary za pośrednictwem forów internetowych i portali społecznościowych, których użytkownikami byli głównie uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

 

- Materiały, które były umieszczane w sieci, mężczyźni pozyskiwali za pośrednictwem komunikatorów i kamerek internetowych. Nawiązywali znajomość z dziećmi, które były przez nich nakłaniane do rozbierania się i wykonywania różnych czynności o charakterze seksualnym - powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

 

- Mężczyźni wymieniali się plikami za pośrednictwem specjalnie do tego dedykowanych kanałów przesyłu danych i poczty elektronicznej - dodała. Więcej szczegółów na tym etapie sprawy policja nie ujawnia.

 

Do Polski przyjechał na święta


Do zatrzymań doszło na terenie czterech województw: lubelskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego i śląskiego. - Wśród zatrzymanych jest mężczyzna, który przebywał na stałe w Wielkiej Brytanii i do Polski przyjechał na spotkanie rodzinne z okazji świąt - powiedziała Hamelusz.

 

- Wszyscy już usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu zarzuty dotyczące przestępstw pedofilskich - poinformowała.


Publikacja wizerunku


Akcja policjantów poznańskiego CBŚP to efekt publikacji, w lipcu 2016 roku w mediach, wizerunków mężczyzn podejrzewanych o przestępstwa seksualne i rozpowszechnianie pornografii dziecięcej.

 

Według dotychczasowych ustaleń policji w przestępczy proceder zaangażowani są mieszkańcy siedmiu województw w kraju, a także Norwegii i Irlandii.


Kolejni zatrzymani


- Do pierwszych zatrzymań doszło w drugiej połowie 2014 roku. Policjanci zatrzymali wówczas dwóch mieszkańców województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego. Do kolejnych zatrzymań doszło w roku 2015. Wśród zatrzymanych był nieletni, którego sprawą zajął się sąd rodzinny i nieletnich - powiedziała Hamelusz.

 

Podczas przeszukań mieszkań zatrzymanych, policjanci znaleźli i zabezpieczyli komputery, dyski przenośne, pendrivy i płyty CD oraz DVD zawierające treści pedofilskie. - Do chwili obecnej w sprawie zatrzymano 22 podejrzanych, którzy zostali aresztowani - powiedziała rzeczniczka CBŚP.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze