- Każdy z tych krajów to jest jeden głos w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ - argumentował minister Waszczykowski. 


- Krótka, trwająca w zasadzie niecałe dwa dni wizyta w Nowym Jorku poświęcona jest przede naszym zabiegom o wejście do Rady Bezpieczeństwa, zdobycie niestałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa w latach 2018-19. W tym celu spotkałem się przed chwilą z nowym, niedawno wybranym sekretarzem Antonio Guterresem - relacjonował dziennikarzom Waszczykowski po poniedziałkowym spotkaniu z szefem ONZ.

 

- Jeszcze dzisiaj wieczorem i jutro w ciągu dnia będę się spotykał z grupą kilkudziesięciu ambasadorów różnych krajów i będę ich przekonywał - dodał Waszczykowski.

 

W tym kontekście wymienił właśnie "San Escobar". Wśród członków ONZ nie ma państwa o tej nazwie. Z karaibskich krajów na oficjalnej liście są np.: Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny.  Natomiast Belize to państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim.

 

Członkami ONZ są obecnie 193 państwa. Nie należą do organizacji Watykan i Palestyna.

 

Szef polskiej dyplomacji dodał, że spotkania w Nowym Jorku to kontynuacja wysiłków podejmowanych od wielu miesięcy. Z rywalizacji o miejsce w Radzie Bezpieczeństwa wycofała się Bułgaria, która była konkurentem w grupie państw z Europy Wschodniej.
 
Głosowanie nad przyjęciem nowych niestałych członków RB odbędzie się w czerwcu.

 

polsatnews.pl