"Paszporty Polityki" rozdane. Nagrodzony także w nowej kategorii

Kultura
"Paszporty Polityki" rozdane. Nagrodzony także w nowej kategorii
PAP/Leszek Szymański

Reżyser Jan P. Matuszyński, pisarka Natalia Fiedorczuk-Cieślak oraz saksofonista, kompozytor Wacław Zimpel - znaleźli się wśród laureatów "Paszportów Polityki" za dokonania artystyczne w 2016 r. Gala wręczenia nagród odbyła się we wtorek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

W tym roku zwycięzców "Paszportów" wyłoniono po raz 24.

 

Kultura cyfrowa wyróżniona po raz pierwszy

 

Nagrody przyznano młodym twórcom w siedmiu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura i - w tym roku po raz pierwszy - kultura cyfrowa.

 

"Paszporty" wyróżniają młodych twórców za szczególny wpływ na polską kulturę.

 

W kategorii "film" nagrodę przyznano Janowi P. Matuszyńskiemu, który wyreżyserował film "Ostatnia rodzina" o Zdzisławie, Tomaszu i Zofii Beksińskich. Reżysera nagrodzono "za twórcze poszerzenie formuły kina biograficznego oraz perfekcyjną współpracę z aktorami”.

 

- To mój ulubiony "paszport". Mam nadzieję, że żaden inny nie będzie mi potrzebny - powiedział zwycięzca.

 

"Teatr kameralny i empatyczny"

 

Za pracę na polu teatralnym, za "teatr kameralny i empatyczny, z polotem i humorem podejmujący tematy zepchnięte na margines" wyróżniono reżyserkę Annę Smolar. Odbierając nagrodę reżyserka przypomniała o trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się warszawski Teatr Żydowski, pozbawiony własnej siedziby, zmuszony do występowania w wynajmowanych przestrzeniach, a także o konflikcie między zespołem a dyrekcją Teatru Polskiego we Wrocławiu.

 

W dziedzinie literatury "Paszport" otrzymała Natalia Fiedorczuk-Cieślak za książkę "Jak pokochać centra handlowe". Nagrodę otrzymała „za wnikliwy portret współczesnej Polski, widzianej od strony matek z wózkami, niebanalny obraz macierzyństwa, a także za żywy i pełen humoru język”.

 

- Jesteśmy w trudnym momencie dla kultury, literatury i innych dziedzin - podkreśliła laureatka. - Mam nadzieję, że to sprawi, że będziemy robić rzeczy lepsze, bardziej wwiercające się w świadomość - dodała.

 

"Paszport" w kategorii sztuki wizualne za "intrygujące połączenie duchowości z aktywizmem, konserwatyzmu z otwartością i prowincjonalizmu z europejskością" otrzymał Daniel Rycharski.

 

Za dokonania na polu muzyki poważnej wyróżniono dyrygentkę Marzenę Diakun.

 

W kategorii "muzyka popularna" wygrał saksofonista i kompozytor Wacław Zimpel. Nagrodę otrzymał za "przełamywanie granic w muzyce, za autorskie, poparte świetnymi umiejętnościami, łączenie różnych tradycji i szukanie w nich tego, co wspólne i uniwersalne".

 

Nagrodzona gra

 

Pierwszym zwycięzcą w kategorii "kultura cyfrowa" - obejmującej wszelkie formy kultury, których formą wyjściową jest kod programowania, ze szczególnym uwzględnieniem gier wideo na komputery, konsole, urządzenia przenośne, aplikacje, różnorodne formy internetowe - został Michał Staniszewski za grę wideo "Bound".

 

Przyznano również Nagrodę Kreatora Kultury, wręczaną najwybitniejszym polskim artystom. W tym roku nagrodzono nią Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego za "bycie dobrym duchem muzyki jazzowej w Polsce od jej prapoczątków aż do dziś".

 

"Paszporty", przyznawane co roku przez tygodnik "Polityka", to symboliczny dokument tożsamości otwierający artystom drogę w świat. Wyróżnia twórców utalentowanych, przekraczających granice w sztuce, trafiających nie tylko do krajowego, ale także zagranicznego odbiorcy.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie