Dyplomata Izraela chciał "zdjąć" ministra ds. europejskich

Świat
Dyplomata Izraela chciał "zdjąć" ministra ds. europejskich
Pixabay.com/CC0 Public Domain

Gazeta "Mail on Sunday" opublikowała w niedzielę zapis podsłuchanej rozmowy między izraelskim dyplomatą a byłą doradczynią wiceministra edukacji, w której mówili m.in. o "zdjęciu" (ze stanowiska) brytyjskiego ministra ds. europejskich, przychylnego, zdaniem dyplomaty, Palestyńczykom.

Rozmowa została nagrana w październiku ubiegłego roku w restauracji w pobliżu izraelskiej ambasady w Londynie przez operującego w ukryciu reportera telewizji Al-Dżazira. Jego czteroodcinkowy dokument dotyczący wpływu Izraela na politykę Wielkiej Brytanii będzie emitowany od 15 stycznia.

 

W ujawnionej w niedzielę rozmowie Szai Masot, starszy oficer polityczny ambasady, prosił Marię Strizzolo, urzędniczkę służby cywilnej i byłą doradczynię wiceministra edukacji, o wsparcie w skompromitowaniu wybranych polityków Partii Konserwatywnej, którzy są jego zdaniem "proarabscy" i wspierają Palestynę.

 

"Idiota, który został ministrem bez żadnych obowiązków"

 

Na nagraniu słychać, jak Masot spytał Strizzolo o to, czy pomoże mu w "zdjęciu" ministra ds. europejskich Alana Duncana, a także m.in. przewodniczącego parlamentarnej komisji ds. zagranicznych Crispina Blunta. - Wiesz, jeśli będziesz przyglądać się wystarczająco długo, jestem pewna, że jest coś, co oni woleliby ukryć - odparła urzędniczka, dodając: "może jakiś mały skandal".

 

W trakcie dyskusji Masot nazwał również brytyjskiego szefa dyplomacji Borisa Johnsona "idiotą, który został ministrem bez żadnych obowiązków". - Jeśli coś się wydarzy, to nie będzie jego wina, ale Alana Duncana - ocenił, dodając, że "nie da się go zignorować, ma wielu przyjaciół".

 

MSZ: sprawę uznano za zamkniętą

 

Komentując publikację "Mail on Sunday", izraelski ambasador w Wielkiej Brytanii Mark Regew powiedział, że "całkowicie odrzuca te komentarze i uznaje je za kompletnie nieakceptowalne", a także zapowiedział dyscyplinarne zwolnienie Masota. Jak dodano w oświadczeniu, dyplomata już przeprosił ministra ds. europejskich za zaistniałą sytuację.

 

Brytyjski MSZ zaznaczył w krótkim oświadczeniu, że po przeprosinach sprawę uznano za zamkniętą. - Wielka Brytania jest silnie związana z Izraelem - podkreślono.

 

PAP

luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze