Bogusław Banaszak kandydatem do Trybunału Stanu w miejsce Rafała Sury

Polska
Bogusław Banaszak kandydatem do Trybunału Stanu w miejsce Rafała Sury
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.: Pixabay/Daniel_B_photos

Profesor prawa Bogusław Banaszak jest kandydatem PiS na nowego sędziego Trybunału Stanu - w miejsce Rafała Sury, który pod koniec 2016 r. zrezygnował z członkostwa w TS w związku z wybraniem go do Rady Polityki Pieniężnej.

Zaopiniowaniem kandydatury Banaszaka zajmie się 11 stycznia sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Nie zgłoszono innych kandydatur. Sędziego TS Sejm wybiera bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

 

"Zarówno wykształcenie, jak i bogate doświadczenie zawodowe wskazują, iż pan Bogusław Banaszak jest dobrym kandydatem na sędziego TS" - napisali wnioskodawcy w uzasadnieniu tej kandydatury.

 

Profesor, dziekan, członek Komisji Weneckiej

 

61-letni Banaszak jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie jest dziekanem wydziału prawa i kieruje katedrą prawa konstytucyjnego. W latach 1977-2014 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym wydziału prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Tytuł profesora nauk prawnych otrzymał w 1998 r. W latach 1998-2008 był profesorem Uniwersytetu Viadrina. Od 2006 r. do 2010 r. był przewodniczącym Rady Legislacyjnej przy prezesie Rady Ministrów; od kwietnia 2016 r. jest jej członkiem.

 

Od kwietnia 2016 r. Banaszak jest członkiem Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo - czyli Komisji Weneckiej. Od 1992 r. stale współpracuje ze służbami legislacyjnymi parlamentu; jest autorem kilkudziesięciu ekspertyz dla Senatu i Sejmu. Autor ponad 300 prac naukowych, w tym monografii, podręczników, komentarzy, studiów i artykułów.

 

Sura w RPP

 

W listopadzie 2016 r. Senat powołał Surę do RPP (był kandydatem senatorów PiS). W związku z tym złożył on rezygnację z funkcji sędziego TS, na którą Sejm wybrał go z rekomendacji PiS w listopadzie 2015 r. Wyłoniono wtedy nowy skład TS, którego wiceprzewodniczącymi TS zostali Jerzy Kozdroń i Mariusz Muszyński - kandydaci PO oraz PiS. Pozostałe 16 stanowisk obsadzono według parytetu partii.

 

Sura (prawnik specjalizujący się w prawie bankowym i administracyjnym) miał być jednym z pięciu sędziów TS, którzy mają osądzić b. ministra skarbu w rządzie AWS Emila Wąsacza, oskarżonego od 2005 r. przed TS o nieprawidłowości przy prywatyzacji PZU, TP SA i Domów Towarowych "Centrum". Wyłoniono już nowego sędziego w jego miejsce. Sejmowym oskarżycielem Wąsacza jest posłanka PiS Halina Szydełko. Na razie nie ma terminu rozpoczęcia tego procesu.

 

Przed TS za naruszenie konstytucji lub ustawy odpowiedzialność konstytucyjną ponoszą: prezydent (jeśli tak postanowi Zgromadzenie Narodowe), premier, członkowie rządu, prezesi NBP i NIK, członkowie KRRiT, osoby, którym premier powierzył kierowanie ministerstwem oraz Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych oraz posłowie i senatorowie. Przewodniczącym TS jest z urzędu I prezes Sądu Najwyższego. TS wymierza (łącznie lub osobno) kary: utraty czynnego i biernego prawa wyborczego; zakazu zajmowania kierowniczych stanowisk lub pełnienia funkcji związanych ze szczególną odpowiedzialnością w organach państwowych i w organizacjach społecznych; utraty orderów, odznaczeń i tytułów honorowych.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie