Polak dowódcą zespołu okrętów NATO na Morzu Śródziemnym i Czarnym

Polska
Polak dowódcą zespołu okrętów NATO na Morzu Śródziemnym i Czarnym
Commons.wikimedia/By Dreamer - Praca własna, CC BY-SA 3.0
ORP "Czernicki" w czwartek wyjdzie w morze z portu w Świnoujściu

Oficer polskiej Marynarki Wojennej po raz pierwszy będzie dowodził zespołem okrętów przeciwminowych NATO na Morzu Śródziemnym i Czarnym, a jego jednostką flagową zostanie ORP "Kontradmirał X. Czernicki". Okręt w czwartek wyjdzie w morze z portu w Świnoujściu.

Postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO - Grupa 2 (SNMCMG2, ang. Standing NATO Mine Counter Measures Group 2) prezydent Andrzej Duda podpisał na wniosek rządu pod koniec grudnia 2016 r. Dotyczy ono działań na Morzach: Śródziemnym, Czarnym i Egejskim od 1 stycznia do 6 lipca 2017 r. Kontyngent będzie liczył do 70 żołnierzy.

 

Wyjdzie z portu wojennego w Świnoujściu

 

ORP "Czernicki" wyjdzie z portu wojennego w Świnoujściu w czwartek i skieruje się na Morze Śródziemne. Po przybyciu na ten akwen zostanie jednostką flagową SNMCMG2. Polski oficer, kmdr por. Aleksander Urbanowicz, obejmie dowodzenie tym zespołem - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, które odpowiada za zagraniczne misje Wojska Polskiego. W skład zespołu wejdą głównie niszczyciele min z marynarek wojennych państw NATO z basenu Morza Śródziemnego, a sztab grupy, zaokrętowany na pokładzie ORP "Czernicki", będzie złożony głównie z Polaków.

 

Polak dowodzi po raz pierwszy w historii

 

Dotychczas NATO dwa razy, w 2010 r. i 2013 r., powierzało oficerom polskiej Marynarki Wojennej dowodzenie stałym zespołem przeciwminowym SNMCMG1, który operuje na Morzach Bałtyckim i Północnym oraz na Atlantyku. Dowodzenie zespołem, który działa na Morzach Śródziemnym i Czarnym, Polak obejmie po raz pierwszy.

 

NATO utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów - dwa złożone z fregat i dwa przeciwminowe. Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne RSZ, SNMCMG2, to ostatni z zespołów NATO, w którym polskie okręty nie realizowały jeszcze żadnych zadań.

 

ORP "Czernicki" najmłodszy okręt Marynarki Wojennej

 

ORP "Czernicki" na co dzień wchodzi w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych będącego częścią 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Okręt wyposażony jest m.in. w systemy łączności, pozwalające na dowodzenie zespołami okrętowymi prowadzącymi operacje przeciwminowe. Zintegrowany system informacji pozwala także na monitoring ruchu jednostek pływających. ORP "Czernicki" może pełnić także funkcję okrętu wsparcia logistycznego, zaopatrującego inne jednostki w paliwo, wodę czy żywność.

 

Aktualnie to najmłodszy okręt Marynarki Wojennej - biało-czerwoną banderę podniósł 1 września 2001 r. W kolejnych dwóch latach działał w składzie międzynarodowych sił morskich w rejonie Zatoki Perskiej, wziął udział w operacjach "Enduring Freedom" oraz "Iraqi Freedom". W 2010 roku został jednostką flagową elitarnego SNMCMG1. Później wykonywał też zadania na Morzu Śródziemnym, m.in. uczestnicząc w operacji antyterrorystycznej NATO "Active Endeavour". W 2013 r. ORP Czernicki po raz drugi został jednostką dowodzenia SNMCMG1.

 

Od lipca do września 2016 r. na Morzu Egejskim, a także na Morzach Śródziemnym i Czarnym, operowała polska fregata rakietowa ORP "Gen. T. Kościuszko". Okręt uczestniczył w operacji NATO związanej z kryzysem uchodźczym.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze