W Tatrach intensywne opady śniegu. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Polska
W Tatrach intensywne opady śniegu. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego
Zdj. ilustracyjne, Fot. Pixabay.com

W nocy z wtorku na środę w Tatrach napadało tyle śniegu, iż ratownicy TOPR ogłosili trzeci, stopień zagrożenia lawinowego. Odradzają wszelkie wyprawy w wysokie partie gór.

Jak poinformował dyżurny obserwator Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, na Kasprowym Wierchu leży już 90 centymetrów śniegu, a termometry na szczycie wskazują 12 stopni mrozu. W górach panuje zamieć. 

 

Wszystkie górskie szlaki powyżej górnej granicy lasu są pokryte grubą warstwą śniegu, a ich przebieg jest niewidoczny. Na skutek silnego wiatru miejscami utworzyły się wielkie śnieżne zaspy. Bezpiecznie można poruszać się tylko w dolinach reglowych.

 

Trzeci, czyli znaczny stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana z podłożem. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. Zagrożenie lawinowe określane jest w międzynarodowej, pięciostopniowej skali.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze