"Fakt": szef Centrum Kryptologii bez dostępu do tajnych informacji. Odmawia mu wywiad

Polska
"Fakt": szef Centrum Kryptologii bez dostępu do tajnych informacji. Odmawia mu wywiad
Polsat News

Nominowany przez Antoniego Macierewicza dyrektor Narodowego Centrum Kryptologii (NCK) od roku nie może uzyskać poświadczenia bezpieczeństwa upoważniającego do dostępu do informacji niejawnych - podaje dziennik "Fakt". Wydania dr. Tomaszowi Mikołajewskiemu takiego dokumentu miało odmówić co najmniej dwóch oficerów Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Gazeta nazywa dyrektora NCK "człowiekiem" Antoniego Macierewicza, i informuje, że dotarła do dokumentu z 4 stycznia, w którym Szef MON "udziela Mikołajewskiemu osobistej rękojmi na pełnienie tego stanowiska".

 

Możliwe powody odmowy

 

Rekomendacja nie przekonała jednak Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Zdaniem rozmówców "Faktu", istnieje zaledwie kilka przypadków, w których służby mogą konsekwentne odmawiać osobom na ważnych stanowiskach dostępu do informacji niejawnych. To problemy psychiczne, choroba alkoholowa, "narkotykowa przeszłość" takiej osoby oraz podejrzane kontakty z ludźmi mogącymi pracować dla obcych służb.

 

Narodowe Centrum Kryptologii zostało utworzone w czerwcu 2013 r., podlega MON. Zajmuje się badaniami i wdrażaniem rozwiązań kryptograficznych na potrzeby polskiej administracji publicznej i wojska. Czyli m.in. zabezpiecza informacje przed niepowołanym dostępem oraz takowe rozszyfrowuje. Do jego zadań należy m.in. przygotowywanie zaszyfrowanych transmisji i połączeń internetowych oraz monitorowanie sieci.

 

Przeszłość szefa NCK

 

Mikołajewski zastąpił na stanowisku dyrektora Narodowego Centrum Kryptologii pułkownika Jacka Rychlicę 31 grudnia 2015 r. MON nie podało wówczas szerszych informacji na jego temat.

 

Wiadomo, że jest informatykiem i lingwistą komputerowym, absolwentem Uniwersytetu Monachijskiego. Pracował m.in. w niemieckiej fili norweskiej firmy informatycznej specjalizującej się w konstrukcji wyszukiwarek internetowych. Później wykładał w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu.

 

Resort obrony nie odniósł się jeszcze do publikacji dziennika.

 

Zapytaliśmy biuro prasowe ministerstwa o kilka kwestii, m.in:

 

Czy Tomasz Mikołajewski ma dostęp informacji tajnych?

 

Ile razy występował o dostęp do nich?

 

Czy szef MON podejmował jakiekolwiek interwencje ws. przydzielenia dyrektorowi uprawnień?

 
Czy dyrektor Narodowego Centrum Kryptologii, ze względu na swoje stanowisko, powinien mieć dostęp do informacji niejawnych?
 
Jak nas poinformowano, odpowiedzi mamy otrzymać "wkrótce".
 

Fakt, polsatnews.pl

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze