Szkoły zostały też zobowiązane do poszanowania imion transseksualnych uczniów i uczennic, które zadeklarują dyrekcji szkół. Imiona te mogą odbiegać zarówno od personaliów z dokumentu tożsamości dziecka, jak i jego płci biologicznej.

 

Ochrona i kontrole


Składane przez transseksualnego ucznia deklaracje nie będą mogły być zmienione do czasu oficjalnej rejestracji w urzędzie gminy nowych personaliów osoby, a także jej zmienionej płci.

 

Autonomiczny rząd Walencji wyjaśnił, że obowiązujące od wtorku przepisy, zwane Prawem Tożsamości Płciowej, które zostało zatwierdzone pod koniec października, przewidują, że dziecko transseksualne będzie otoczone opieką przed ewentualną przemocą ze strony członków rodziny lub rówieśników z powodu swojego wyboru płci odmiennej od biologicznej.

 

Nowe przepisy zobowiązują też lokalnych urzędników do regularnej kontroli publicznych szkół w zakresie poszanowania praw uczniów transseksualnych.

 

"Szkoły przyjazne dla wszystkich dzieci"


- Chcemy, aby nasze szkoły były przyjazne dla wszystkich dzieci, także dla uczniów transseksualnych. Wierzymy, że każda osoba będzie mogła w nich rozwijać swoją tożsamość w sposób wolny i bez obciążeń - powiedział Vicent Marza, odpowiedzialny za oświatę w autonomicznym rządzie Walencji.

 

PAP