Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Rafał Grzeszkiewicz poinformował, że we wtorek wczesnym popołudniem największe problemy z dostawą prądu utrzymują się w okolicach Bytowa, Słupska, Człuchowa i Lęborka. Według szacunków Centrum, bez zasilania może tam być nadal kilka tysięcy odbiorców. Z kolei we wschodniej części województwa bez prądu jest około 600 odbiorców.

 

Od północy do godz. 14 straż pożarna interweniowała na terenie woj. pomorskiego 149 razy, głównie usuwając powalone wiatrem drzewa lub gałęzie.


Poziom wód może gwałtownie wzrosnąć

 

Grzeszkiewicz podkreślił, że z biegiem dnia siła wiatru spada: w porywach może on osiągać jeszcze około 65 km/h (wcześniej jego powiewy miały prędkość nawet 120 km/h). Wiatr zmienił jednak kierunek na północno-zachodni, co - przy wysokim stanie wody w Bałtyku, może sprawić, że będzie wpychał wodę do rzek i Zalewu Wiślanego, powodując że poziomy wód na Żuławach i w rejonie Zalewu mogą gwałtownie wzrastać powyżej stanów ostrzegawczych, a lokalnie nawet powyżej stanów alarmowych.

 

Jak poinformowała rzecznik prasowa Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Katarzyna Kaczmarek, z powodu złych warunków pogodowych zamknięto dla odwiedzających Park Oliwski oraz wszystkie cmentarze komunalne w Gdańsku.

 

Nagranie  z Ustronia Morskiego (woj. zachodniopomorskie) otrzymaliśmy od naszej użytkowniczki Kingi. Prosimy o przesyłanie zdjęć i filmów z różnych części Polski przez platformę Widzisz-Zareaguj.

 

 

Warto zapoznać się ze szczegółową prognozą pogody na najbliższe dni.

 

 

 

PAP