W komunikacie resortu obrony Rosji podano, że "ustalono miejsce katastrofy" i nie ma oznak, by ktoś ocalał. Dotychczas służbom ratowniczym udało się wydobyć ciała czterech ofiar.

 

Ministerstwo powiadomiło, że fragmenty maszyny, która leciała do Syrii, znaleziono ok. 1,5 km od czarnomorskiego wybrzeża Soczi na głębokości 50-70 metrów. Nieco później poinformowano także, że ekipy ratownicze wydobyły ciało pierwszej z ofiar w odległości ok. 6 km od wybrzeża tego znanego rosyjskiego kurortu.

 

Maszyna znikła z radarów ok. 20 minut po starcie z lotniska w Soczi.

 

Putin informowany na bieżąco

 

Rosyjski Komitet Śledczy wszczął śledztwo mające ustalić, czy doszło do ewentualnych naruszeń zasad bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Śledczy przesłuchują m.in. personel techniczny odpowiedzialny za przygotowanie startu maszyny.


O sytuacji i akcji ratowniczej na bieżąco jest informowany prezydent Władimir Putin - powiedział rosyjskim agencjom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.


Większość podróżujących maszyną - ponad 60 osób - stanowili członkowie słynnego Chóru Aleksandrowa. Na pokładzie byli również przedstawiciele mediów, a także wojskowi - sprecyzowała agencja TASS.


Muzycy lecieli na noworoczne występy dla rosyjskich żołnierzy w bazie lotniczej Hmejmim - wojskowej części lotniska w Latakii w Syrii.


Lotnictwo Rosji od września 2015 roku wspiera w Syrii siły reżimu Baszara el-Asada.

 

Chór Aleksandrowa istnieje od 1928 r.


Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. Aleksandra Aleksandrowa to jeden z największych w Rosji zespołów muzycznych i słynny na całym świecie chór męski Armii Rosyjskiej. Powstał w 1928 roku. Patronem chóru jest jego założyciel i pierwszy dyrektor - Aleksander Wasiljewicz Aleksandrow, kompozytor muzyki do hymnu ZSRR, od 2000 roku hymnu Federacji Rosyjskiej.

 

Chór Aleksandrowa składa się z grupy wokalistów, orkiestry i zespołu tanecznego. Zespół prezentuje się nie tylko w salach koncertowych na całym świecie, lecz występuje także przed żołnierzami i marynarzami armii rosyjskiej. Członkowie chóru posiadają stopnie wojskowe.

 

Chórzyści z Chóru Aleksandrowa, fot. PAP/EPA/MOHAMED MESSARA


Chór po raz pierwszy wyjechał za granicę w 1937 r., aby reprezentować sztukę radziecką na wystawie światowej w Paryżu. Jego występy nagrodzono Grand Prix wystawy.

 

PAP, Reuters