Elżbieta II zrezygnowała z nabożeństwa. Po raz pierwszy od 28 lat

Świat
Elżbieta II zrezygnowała z nabożeństwa. Po raz pierwszy od 28 lat
PAP/EPA/ANDY RAIN

Królowa Elżbieta II z powodu ciężkiego przeziębienia nie wzięła udziału w nabożeństwie bożonarodzeniowym w Sandringham - poinformowały w niedzielę służby prasowe Pałacu Buckingham. To pierwsza świąteczna absencja królowej od 1988 roku.

90-letnia brytyjska monarchini i jej mąż, 95-letni książę Filip, udali się do swojej posiadłości w Sandringham w czwartek. Ze względu na ciężkie przeziębienie zrezygnowali jednak z planu podróży pociągiem i udali się tam helikopterem.

 

W niedzielę, pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, brytyjska telewizja wyemitowała po południu tradycyjne, nagrane z wyprzedzeniem, przesłanie świąteczne monarchini.

 

Inspiracja słowami Matki Teresy

 

Elżbieta II część swojego wystąpienia poświęciła cichym bohaterom działającym dla dobra drugiego człowieka. Królowa, która jest zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego, przyznała, że czerpie inspirację i siłę ducha z przykładu zwykłych ludzi, którzy robią rzeczy niezwykłe.

 

 

- Nasze życie często odzwierciedla prawdę głoszoną przez Matkę Teresę, od tego roku Świętą Teresę z Kalkuty. Powiedziała kiedyś: nie wszyscy z nas mogą robić wielkie rzeczy, lecz możemy robić rzeczy niewielkie - z wielką miłością. Dla uczczenia moich 90-tych urodzin ochotnicy i osoby wspierające 600 organizacji charytatywnych, ktorym patronuję, przybyli na spotkanie przed Pałacem Buckingham. Wiele z tych organizacji to niewielkie grupy, lecz imponują mi wykonywaną przez siebie pracą - powiedziała Elżbieta II. 

 

Najdłużej panujący brytyjski monarcha w historii

 

Kilka dni przed świętami brytyjska monarchini zrezygnowała z osobistego honorowego patronatu nad 25 ważnymi narodowymi organizacjami, przekazując swoje obowiązki pozostałym członkom rodziny królewskiej. W dalszym ciągu pozostaje jednak patronem ponad 600 innych instytucji.

 

Elżbieta II jest najdłużej urzędującym brytyjskim monarchą w historii - zasiada na tronie od ponad 64 lat. W tym roku obchodziła również 90. urodziny.

 

PAP, Reuters, polsatnews.pl

luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze