Światowe Dni Młodzieży najtańsze w historii. Zostało 600 tys. zł rezerwy

Polska
Światowe Dni Młodzieży najtańsze w historii. Zostało 600 tys. zł rezerwy
PAP/Jacek Bednarczyk
Od lewej: rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej ks. Piotr Studnicki i ekonom Archidiecezji Krakowskiej ks. Wojciech Olszowski

Ponad 200 mln zł kosztowały Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, które sfinansowano z wpłat zarejestrowanych uczestników, darowizn osób prywatnych i firm, składek od wiernych oraz wsparcia z budżetu państwa. Źródła finansowania dały łącznie ponad 201 mln zł.

- Przygotowując się do tego wydarzenia, staraliśmy się działać roztropnie, to znaczy główna zasada która nami kierowała nie wydawać więcej pieniędzy niż ich posiadamy (...) W ostatnich miesiącach trwały intensywne prace, rozliczenia faktur, po których możemy przedstawić bilans ŚDM - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej rzecznik krakowskiej kurii ks. Piotr Studnicki.

 

Jak poinformowała Paulina Guzik z komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, na koszty organizacji i przebiegu tego wydarzenia złożyły się wszystkie działania organizacyjne na przestrzeni trzech lat. W sumie wyniosły one 200,6 mln zł.

 

Najwięcej kosztowała obsługa pielgrzymów, którzy otrzymywali specjalne plecaki, tzw. niezbędniki pielgrzyma, organizacja ich zakwaterowania, wyżywienia, transportu oraz ubezpieczenie i aplikacje mobilne, dając łączny koszt wynoszący blisko 110 mln zł. Przygotowanie miejsc pięciu Wydarzeń Centralnych ŚDM na krakowskich Błoniach oraz w Campusie Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki, a także miejsc spotkań towarzyszących (m.in. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, Sanktuarium św. Jana Pawła II) kosztowało łącznie 67 mln zł.

 

"Płacili młodzi"

 

W koszty organizacji ŚDM w Krakowie wliczono też wydatki na przygotowania do ŚDM, w tym zjazd delegatów, a także koszty wynagrodzenia pracowników Komitetu Organizacyjnego oraz wolontariuszy długoterminowych, call center oraz wydarzeń poprzedzających. W sumie wyniosły one blisko 10 mln zł. Organizacja Festiwalu Młodych odbywającego się na kilkudziesięciu scenach festiwalowych, a także katechez w ponad 300 miejscach na terenie całej Archidiecezji Krakowskiej kosztowała ponad 7 mln zł. Organizacja i obsługa centrum informacyjnego i rejestracyjnego podczas ŚDM pochłonęła blisko 2 mln zł. W koszty organizacji wpisano również tzw. koszty inne (obsługi medialnej, strony internetowej, promocji i zorganizowania tłumaczeń) - łącznie wyniosły one blisko 4,7 mln zł.

 

Archidiecezja Krakowska, organizator Światowych Dni Młodzieży, bazowała głównie na pięciu źródłach finansowania wydarzenia: składkach partycypacyjnych uczestników, które przyniosły 142,7 mln zł, składkach od wiernych we wszystkich polskich kościołach i parafiach - 19,6 mln zł, darowiznach prywatnych i firm wspierających - 17,9 mln zł, dochodów spółki ŚDM 2016 - 1,6 mln zł oraz wsparciu z budżetu państwa dla działań z zakresu porządku i bezpieczeństwa publicznego - 19,4 mln zł. Źródła finansowania przyniosły łącznie kwotę blisko 201,3 mln zł. Jest to więcej niż całkowity koszt organizacji ŚDM, dając ponad 600-tysięczną rezerwę na nieprzewidziane wydatki.

 

- Składka partycypacyjna, stanowiąca przeszło 70 proc. źródeł finansowania, pokazuje, że to młodzi organizują ŚDM i partycypują we wszystkich kosztach - zaznaczyła Guzik.

 

Korzyści dla kraju i miasta

 

Jak mówili organizatorzy, w porównaniu do organizacji Światowych Dni Młodzieży na przestrzeni ostatnich ośmiu lat, ŚDM w Krakowie były najmniej kosztowne, w tym o ponad połowę tańsze niż ostatnie w Rio de Janeiro w 2013 r. Według ich danych spotkanie młodych w 2013 r. w Brazylii kosztowało 475 mln zł, w 2011 r. w Madrycie - 220 mln zł, a w 2008 r. w Sydney - 250 mln zł.

 

Światowe Dni Młodzieży - zaznaczyli organizatorzy - wywarły również wpływ na Polskę i miasto Kraków, promując je na całym świecie. Według ich wyliczeń ekwiwalent reklamowy w polskich mediach wyniósł 67 mln zł, w mediach zagranicznych 550 mln zł. Pielgrzymi przebywający w Krakowie wydali łącznie w czasie ŚDM 500 mln zł.

 

- 32 mln zł wróciło do budżetu państwa z tytułu podatku VAT zapłaconego za zakupy towarów i usług na potrzeby organizacji ŚDM przez archidiecezję - dodał ks. Studnicki.

 

Nic się nie zmarnowało

 

Jak zapewnili organizatorzy, nie zmarnowały się żadne materialne rzeczy pozostałe po Światowych Dniach Młodzieży. Trafiły one do wielu instytucji: stowarzyszeń, fundacji, ośrodków pomocy, szkół, parafii, duszpasterstw i zakonów. Przekazano tam m.in. ponad 14,5 tys. plecaków pielgrzyma oraz ponad 60 komputerów. Suchy prowiant otrzymała fundacja Caritas, wykorzystano go także podczas Wigilii dla bezdomnych i potrzebujących, organizowanej na krakowskim Rynku Głównym. Wodę butelkowaną rozdawano podczas tegorocznej pieszej pielgrzymki z Krakowa na Jasną Górę.

 

Światowe Dni Młodzieży 2016 z udziałem papieża Franciszka pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" trwały w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki od 26 do 31 lipca. Polska była po raz drugi gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

 

Według danych kurii ŚDM w Krakowie zgromadziły ponad 2 miliony osób z całego świata. W ankietach prawie 97 proc. uczestników oceniło pobyt na ŚDM bardzo pozytywnie lub pozytywnie, a prawie 99 proc. po swoich doświadczeniach poleciłoby udział w ŚDM swoim znajomym.

 

PAP

 

 

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze