54 proc. Polaków uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku

Polska
54 proc. Polaków uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku
Flickr/Lukas Plewnia/CC BY-ND 2.0/

Ponad połowa (54 proc.) pytanych stwierdziło, że sprawy w kraju zmierzają w złym kierunku. 29 proc. jest przeciwnego zdania, a 17 proc. nie ma opinii na ten temat - wynika z sondażu Kantar Public (dawniej TNS Polska) przeprowadzonego na początku grudnia, czy przed obecnym kryzysem w parlamencie.

W porównaniu do listopada odsetek ocen negatywnych wzrósł o 5 punktów  proc., przy jednoczesnym spadku o tyle samo odsetka osób, które uważają, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku - wynika z sondażu.

 

Więcej niezadowolonych niż zadowolonych ze stanu gospodarki

 

Dwóch na pięciu ankietowanych (40 proc.) pozytywnie ocenia stan polskiej gospodarki. W ich ocenie polska gospodarka rozwija się. Zdaniem 37 proc. respondentów jest to jednak powolny rozwój. O dynamicznym rozwoju przekonane jest jedynie 3 proc. badanych.

 

Natomiast niemal połowa Polaków uważa, że gospodarka znajduje się w stanie kryzysu (49 proc.). Przy czym 40 proc. ankietowanych jest zdania, że jest to lekki kryzys, a według 9 proc. gospodarka kraju znajduje się w stanie głębokiego kryzysu. Co dziewiąty Polak (11 proc.) nie ma jednoznacznego zdania na ten temat.

 

Jedna czwarta to optymiści

 

41 proc. badanych uważa, że następne trzy lata nie przyniosą zmiany, jeśli chodzi o materialne warunki życia. 6 proc. nie ma jednoznacznego zdania na ten temat, a pozostali uważają, że w ciągu najbliższych trzech lat nastąpi zmiana warunków życia ludności.

Ponad jedna czwarta badanych (27 proc.) uważa, że warunki życia zmienią się na lepsze i podobny odsetek respondentów (26 proc.) uważa, że ulegną one pogorszeniu.

 

Jak podkreślono w sondażu, stopa bezrobocia w Polsce od czerwca utrzymuje się na najniższym poziomie na przestrzeni ostatnich 25 lat. Mimo to niemal połowa Polaków (49 proc.) jest zdania, że znalezienie pracy jest trudne bądź w ogóle niemożliwe.


Optymiści w tej dziedzinie stanowią 45 proc. społeczeństwa polskiego. Mimo to tylko 3 proc. Polaków uważa, że można bez większych kłopotów znaleźć dobrą pracę, a 42 proc. jest zdania, że pracę można znaleźć, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało.

 

"Widać wyraźne pogorszenie nastrojów w odniesieniu do sytuacji politycznej"

 

"Na początku grudnia Polacy krytycznie ocenili sytuację w kraju. Choć nasze badanie nie objęło społecznych opinii na temat wydarzeń, które rozpoczęły się w Sejmie w dniach 16-18 grudnia, to widać wyraźne pogorszenie nastrojów w odniesieniu do sytuacji politycznej. Jedynie elektorat PiS i osoby deklarujące prawicowe poglądy pozytywnie oceniają sprawy w naszym kraju" - komentuje Urszula Krassowska z Kantar Public.

 

"Wskaźniki odnoszące się do sytuacji ekonomicznej nie poprawiają ogólnego obrazu. Mimo, że nie odnotowaliśmy gwałtownego spadku, to wzrost widoczny w poprzednich miesiącach został zahamowany. Choć wydawać by się mogło, że nadchodzące Święta powinny sprzyjać poprawie nastrojów, to jednak wyniki badania tego nie potwierdzają" - podkreśla Krassowska.

 

Badanie na ogólnopolskiej, reprezentatywnej 1051-osobowej próbie mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat Kantar Public przeprowadził 2-7 grudnia.

 

PAP, polsatnews.pl

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze