Śledztwo prokuratury przeciwko Booking.com na Ukrainie

Technologie
Śledztwo prokuratury przeciwko Booking.com na Ukrainie
Flickr.com/Luca Conti

Ukraińska prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko serwisowi Booking.com za jego współpracę z hotelami na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Serwisowi może grozić nawet zablokowanie na Ukrainie - informują we wtorek ukraińskie media.

Skargę na Booking.com, który pośredniczy w rezerwacji miejsc noclegowych, złożył w prokuraturze deputowany do parlamentu Ukrainy Heorhij Łohwynski.

 

Sprawę przeciwko serwisowi prowadzi działająca na tzw. Ukrainie kontynentalnej prokuratura Autonomicznej Republiki Krymu. W opublikowanym we wtorek przez media liście do Łohwynskiego prokuratura napisała, że w śledztwie figurują także sanatoria z półwyspu, które formalnie pozostają własnością ukraińskich instytucji i które korzystają z usług Booking.com.

 

"Sprzedają usługi w skradzionych Ukrainie sanatoriach"

 

- Holenderska firma Booking.com nie tylko aktywnie współpracuje z bandyckimi władzami samozwańców, ale i otwarcie reklamuje i sprzedaje miejsca noclegowe w skradzionych Ukrainie sanatoriach i hotelach na Krymie - przekazał Łohwynski na swoim Facebooku.

 

Poseł opowiedział się za zablokowaniem dostępu do Booking.com na terytorium Ukrainy i wyraził oczekiwanie, że firma poniesie odpowiedzialność za swoje działania. - Mam nadzieję, że wysoko rozwinięta Holandia, która nie uważa Ukrainy za państwo, mogące zostać członkiem UE (...) pociągnie do odpowiedzialności osoby łamiące prawo ukraińskie i międzynarodowe - podkreślił Łohwynski.

 

Holendrzy niezainteresowani kryzysem ukraińskim

 

Odniósł się w ten sposób do odrzuconej w kwietniu przez Holendrów ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE. Holenderski rząd złożył projekt ratyfikacji tego dokumentu dopiero po przyjęciu przez unijnych przywódców specjalnej deklaracji, w której zapisano, że umowa stowarzyszeniowa nie jest wstępem do członkostwa Ukrainy w UE oraz nie zobowiązuje do obrony tego kraju.

 

Zaanektowany przez Rosję w 2014 roku Krym objęty jest sankcjami międzynarodowymi. W poniedziałek Unia Europejska przedłużyła o kolejne pół roku sankcje gospodarcze wobec Rosji za agresję na Ukrainę.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie