Francja: sąd uznał szefową MFW za winną zaniedbań

Świat
Francja: sąd uznał szefową MFW za winną zaniedbań
Wikimedia Commons

Francuski Trybunał Sprawiedliwości Republiki uznał w poniedziałek szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde za winną zaniedbań podczas zawierania ugody finansowej na korzyść francuskiego biznesmena i byłego ministra Bernarda Tapie. Sąd odstąpił jednak od wymierzenia kary.

Obrona Lagarde zapowiedziała apelację, a ona sama wyjechała z kraju jeszcze przed ogłoszeniem wyroku - poinformował jej adwokat. Jak komentuje agencja Reutera, decyzja sądu może wywołać kryzys w kierownictwie Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

 

Proces toczył się od 12 grudnia; w czwartek główny oskarżyciel przyznał, że wysunięte wobec Lagarde oskarżenia są "bardzo słabe".

 

Rzecznik MFW Gerry Rice zapowiedział wkrótce po ogłoszeniu wyroku, że zarząd MFW prawdopodobnie spotka się bardzo szybko, by rozważyć konsekwencje decyzji sądu.

 

Przypomniał, że władze MFW dyskutowały już wcześniej na temat postępowania przeciw Lagarde.

 

Zarzuty o niewłaściwe wykorzystanie funduszy publicznych

 

Na początku grudnia, po jednym z takich spotkań, Rice zapewnił, że zarząd MFW ma nadal pełne zaufanie do swej szefowej, mimo że staje ona przed francuskim sądem.

 

Lagarde została oskarżona o zaniedbania, które doprowadziły do niewłaściwego wykorzystania funduszy publicznych, w latach, gdy była ona ministrem finansów, i kiedy to zawarta została ugoda na korzyść Bernarda Tapie.

 

Christine Lagarde była ministrem finansów w latach 2007-2011, przekazała wtedy do arbitrażu spór między francuskim bankiem Credit Lyonnais a biznesmenem. Zrobiła to, by zakończyć wieloletni spór sądowy między nim a państwem francuskim.

 

Podejrzenia związane z wysokością odszkodowania

 

Trybunał arbitrażowy w lipcu 2008 roku nakazał konsorcjum zarządzającemu majątkiem pozostałym po Credit Lyonnais, w którym większość udziałów miało państwo, wypłatę 285 mln euro odszkodowania (ponad 400 mln euro z odsetkami) biznesmenowi.

 

Tapie pozwał Credit Lyonnais w związku z powierzoną bankowi sprzedażą w 1993 roku sportowej marki Adidas, którą francuski biznesmen z kolei nabył pod koniec lat 80. Pojawiły się też podejrzenia, że Tapie otrzymał tak wysokie odszkodowanie w zamian za poparcie Nicolasa Sarkozy'ego w wyborach prezydenckich we Francji w 2007 roku.

 

Proces Lagarde toczył się przed Trybunałem Sprawiedliwości Republiki, specjalnym sądem utworzonym w 1993 roku, by sądzić nadużywanie władzy przez członków francuskiego rządu. To dopiero piąty taki proces.

 

Lagarde stanęła na czele MFW w połowie 2011 roku po dymisji Dominique'a Strauss-Kahna, oskarżonego o napaść seksualną na hotelową pokojówkę w Nowym Jorku.

 

Ponownie została wybrana na to stanowisko w lutym, będąc jedyną kandydatką; jej kadencja potrwa pięć lat.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie