Ukraina: prokuratura obiecuje ochronę świadkom zestrzelenia malezyjskiego samolotu

Świat
Ukraina: prokuratura obiecuje ochronę świadkom zestrzelenia malezyjskiego samolotu
Flickr/Michael Coghlan/CC BY-SA 2.0
Kwiaty upamiętniające ofiary lotu MH17.

Zastępca ukraińskiego prokuratora generalnego Dmytro Storożuk oświadczył w środę, że w śledztwie zestrzelenia nad Donbasem w 2014 r. malezyjskiego samolotu pasażerskiego (lot MH17) ustalono nazwiska stu osób mających związek z tragedią lotu MH17, jednak nieznana jest jeszcze rola, jaką odegrały one w zestrzeleniu samolotu.

- W ramach śledztwa mamy nazwiska około stu osób (...). Nie ogłaszamy jeszcze, kto z nich jest podejrzany, a kto jest świadkiem, gdyż rola każdej z tych osób nie została jeszcze ustalona do końca - powiedział Storożuk na konferencji prasowej w Kijowie.


Prokurator wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o ludzi, za sprawą których użyta do zestrzelenia samolotu samobieżna wyrzutnia rakiet przeciwlotniczych Buk trafiła na Ukrainę, o tych, którzy ją konwojowali i obsługiwali, a także tych, którzy wydawali im polecenia i rozkazy.


Rakieta pochodziła z Rosji


Pod koniec września międzynarodowa grupa śledczych z Holandii, Australii, Belgii, Malezji i Ukrainy ogłosiła, że rakieta Buk, którą zestrzelono lecący nad ukraińskim Donbasem samolot Malaysia Airlines, pochodziła z Rosji. System rakietowy Buk, z którego wystrzelono tylko jeden pocisk i zestrzelono samolot, powrócił do Rosji - oświadczyli prokuratorzy. W śledztwie wskazano sto osób mogących mieć związek z tragedią samolotu Boeing 777, jednak ich nazwisk nie ujawniono.


Według śledczych pocisk rakietowy został odpalony z Pierwomajska, z terytorium kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów. Nie jest jasne, czy żołnierze odpalili rakietę na rozkaz, czy działali samodzielnie. Śledczy oświadczyli wówczas, że nie będą komentować kwestii ewentualnego zaangażowania Rosji w tę sprawę.


Do katastrofy samolotu Malaysia Airlines doszło 17 lipca 2014 roku w Donbasie na wschodniej Ukrainie. Zginęło w niej 298 osób, w tym 193 Holendrów. Na pokładzie byli również m.in. obywatele Malezji, Indonezji, Australii i Wielkiej Brytanii. Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze