W Białymstoku wyszkolą uczniów na potrzeby lokalnych firm

Technologie
W Białymstoku wyszkolą uczniów na potrzeby lokalnych firm
Flickr/Guille Moraleda/CC BY 2.0

Dostosowanie umiejętności uczniów do potrzeb lokalnych firm ma być głównym efektem działania Centrum Kompetencji, które powstanie na potrzeby Białegostoku i ościennych gmin. Pomocą będzie objętych kilka tysięcy młodych ludzi z 13 szkół. Ma to zapobiegać sytuacji, w której firmy nie mogą znaleźć odpowiednio przygotowanych pracowników, a młodzi ludzie w poszukiwaniu pracy wyjeżdżają za granicę.

Z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) województwa podlaskiego na lata 2014-2020 będzie pochodzić na ten cel ponad 15 mln zł. Projekt został wybrany w konkursie.

 

Centrum Kompetencji obejmie teren Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF), czyli samorządowego stowarzyszenia, które tworzy Białystok z dziewięcioma gościnnymi gminami: Choroszcz, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków i Zabłudów.

 

Praca "od teraz", nie "za jakiś czas"

 

- Chodzi o to, żeby absolwenci szkół zawodowych nie rozpoczynali swojego dorosłego, zawodowego życia od rejestracji w urzędzie pracy lub wyjazdu za granicę. Ważne, by umożliwić młodym ludziom z naszego miasta i sąsiednich gmin zdobycie doświadczenia, kwalifikacji czy dodatkowych uprawnień, które dadzą im pracę tu, na terenie naszego miasta, i teraz, a nie za jakiś czas. Taki jest nasz cel - wyjaśniła rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk.

 

Rzeczniczka stwierdziła, że niedostosowanie kompetencji uczniów do potrzeb lokalnych przedsiębiorstw jest jednym z ważniejszych problemów, o których jest mowa w strategii przygotowanie na potrzeby BOF, które korzysta z pieniędzy w Regionalnym Programie Operacyjnym na tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT).

 

- Okazuje się, że nie brak pracy jest problemem w naszym mieście i sąsiednich gminach, lecz brak odpowiednich pracowników. (...) Przedsiębiorcy od dawna się skarżą, że kandydaci nie mają odpowiednich umiejętności. Jak dowodzą badania, aż 41 proc. pracodawców ma problem ze znalezieniem dobrego pracownika - podkreśla Mirończuk.

 

Będą przeprowadzone badania

 

Rzeczniczka prezydenta wskazała przy tym, że szkoły zawodowe np. w Białymstoku czy w Łapach "dobrze" przygotowują swoich uczniów do pracy w określonych zawodach, ale potrzebują wsparcia, żeby swoją ofertę "zoptymalizować". Centrum Kompetencji będzie w tym pomagać.

 

Aby realizować założone cele, w pierwszym kwartale 2017 r. w sześciuset firmach na terenie BOF zostaną przeprowadzone badania, które mają wykazać, jakich kompetencji przedsiębiorcy potrzebują u przyszłych pracowników. Będzie to podstawą do dostosowania kształcenia w szkołach zawodowych.

 

- Następnie w ścisłej współpracy ze szkołami zawodowymi i pracodawcami zostaną przygotowane i będą na bieżąco aktualizowane programy rozwojowe 13 szkół, a także nowe programy kształcenia - poinformowała Urszula Mirończuk.

 

Nowe kierunki

 

Dodała, że powstaną także rekomendacje nowych kierunków nauczania oraz katalogi kursów zawodowych, praktyk i staży, które mają być odpowiedzią na zdiagnozowane braki w kompetencjach uczniów. Trzy tysiące uczniów ma szanse na indywidualne plany ich kariery zawodowej. Tysiąc uczniów będzie objętych szkoleniami lub kursami. Przewidziano również sześćset staży w firmach.

 

- Wszystkie działania projektu będą ściśle odpowiadały na potrzeby zdiagnozowanych luk kompetencyjnych pracodawców - dodaje Urszula Mirończuk.

 

Centrum Kompetencji chce również wypracować standardy i system certyfikacji umiejętności i czynności zawodowych. Mają powstać nowoczesne pomoce naukowe, które mają być dostępne w formie elektronicznej. Przewidziana jest także współpraca z uczelniami, by uczniowie mogli się przygotować do studiów czy udziału w projektach badawczo-rozwojowych.

 

- Nowoczesne szkoły branżowe elastycznie reagujące na zapotrzebowanie na rynku pracy to nie tylko założenie reformy oświatowej, to też jedno z wyzwań projektu Centrum Kompetencji BOF - podsumowała Urszula Mirończuk.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie