Premierzy Polski i Czech zapowiedzieli współpracę w dziedzinie infrastruktury

Polska
Premierzy Polski i Czech zapowiedzieli współpracę w dziedzinie infrastruktury
PAP/Grzegorz Momot
Beata Szydło i Bohuslav Sobotka

W poniedziałek premier Beata Szydło spotkała się z szefem rządu Czech Bohuslavem Sobotką. Rozmowy dotyczyły między innymi dróg i żeglowności na Odrze.

Politycy spotkali się w rezydencji prezydenta RP w Wiśle. Rozmowa trwała ok. 2 godzin.

 

- Bardzo cieszę się z tego spotkania. To była dobra rozmowa. Łączy nas bardzo wiele. (…) Wspólnie chcemy realizować wiele ważnych projektów- powiedziała po spotkaniu premier Szydło.

 

Podobne zdanie wyraził szef rządu Czech.

 

- Mamy na wiele spraw bardzo podobne poglądy - powiedział.

 

Ważne jest jednak też, aby poświęcić czas na stosunki dwustronne. (…) Są one w ramach UE bardzo partnerskie. Jesteśmy partnerami również w NATO. Musimy się troszczyć o te kontakty. Dlatego takie spotkania jak to dzisiejsze są potrzebne, by wyjaśnić pewne szczegóły, by się informować, zrozumieć i szukać rozwiązań - podkreślił.

 

 

 

Droga S3 i żegluga na Odrze tematem rozmów

 

Premier Szydło po spotkaniu podkreśliła wagę projektów, które łączą Polskę i Czechy. Wymieniła wśród nich m.in. realizację drogi S3, która ma się łączyć z czeską autostradą D11.

 

- To ważny projekt, który realizujemy ze środków unijnych - powiedziała.

 

Trasa S3 łączy wybrzeże Polski z paneuropejskimi korytarzami transportowymi. Prowadzi od zespołu portów morskich Świnoujście-Szczecin, wzdłuż zachodniej granicy kraju, przez Gorzów Wielkopolski i Zieloną Górę, Zagłębie Miedziowe do południowej granicy z Czechami.

 

W połowie października wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit zapowiedział, że ostatni brakujący jej fragment - od węzła w Bolkowie do granicy w Lubawce, ma zostać ukończony do 2021 r.

 

Szefowie rządów Polski i Czech rozmawiali też o żeglowności na Odrze. - Umówiliśmy się, że nasi ministrowie w najbliższym czasie spotkają się. Powołamy zespół, który zajmie się realizacją tego projektu- zapowiedziała premier Szydło.

 

Umożliwienie żeglugi na Odrze interesuje stronę czeską.

 

- Chcemy jeszcze tę kwestię skonsultować w szczegółach. Tutaj jest możliwość, aby Odra stała się żeglowna także z Kędzierzyna Koźla do Ostrawy. To bardzo interesujący projekt- podkreślił Bohuslav Sobotka.

 

W połowie sierpnia minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapowiedział, że Górna Odra zostanie dostosowana do parametrów czwartej klasy żeglowności w 2020 r.

 

W ramach budowy tzw. Odrzańskiej Drogi Wodnej w latach 2021-30 planowane jest m.in. wybudowanie kanału Koźle-Ostrawa, który będzie polską częścią drogi wodnej do Dunaju.

 

Sobotka: trzeba zbadać wpływ rozbudowy kopalni Turów dla środowiska

 

Tematem poniedziałkowych rozmów - jak poinformował premier Czech - była też rozbudowa kopalni Turów.

 

- Poprosiłem o wszelkie możliwe dokumenty, by można było zbadać, jakie rozbudowa kopalni będzie miała następstwa dla środowiska naturalnego. To ma niekorzystny wpływ dla czeskiej strony. Współpraca będzie w tej dziedzinie kontynuowana, by ograniczyć negatywne konsekwencje - powiedział czeski polityk.

 

Premier Czech powiedział też, że jego kraj byłby zadowolony, gdyby Polska zwiększyła inwestycje służące poprawie powietrza.

 

Współpraca policji przeciwko przestępczości

 

Premier Szydło zapowiedziała, że w najbliższym czasie podpisana zostanie polsko-czeska umowa dotycząca współpracy policji.

 

Szef rządu Czech wskazał, że dotychczasowe porozumienie istnieje od 10 lat, a "czasy się zmieniły".

 

- W interesie naszych obywateli jest, aby współpraca w dziedzinie zwalczania przestępczości gospodarczej lub przemyt narkotyków była coraz lepsza - powiedział Sobotka.

 

Podczas spotkania Beata Szydło dziękowała Bohuslavowi Sobotce za deklarację poparcia kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

Po rozmowach w Wiśle premierzy Polski i Czech pojechali do Czeskiego Cieszyna na spotkanie z przedstawicielami polskiej mniejszości narodowej mieszkającej na Zaolziu. Sobotka podkreślił, że w tym regionie nie ma konfliktów i napięć.

 

Rezydencja prezydenta RP na Zadnim Groniu w Wiśle, gdzie spotkali się szefowie rządów Polski i Czech, została wzniesiona w latach 1929-1931 przez Ślązaków jako dar dla prezydenta RP. Z zameczku korzystał Ignacy Mościcki.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze