"Demontaż państwa prawa". Pracownicy naukowi UW chcą zwołania kongresu prawników

Polska
"Demontaż państwa prawa". Pracownicy naukowi UW chcą zwołania kongresu prawników
Flickr/ Tony Bowden/ CC BY-SA 2.0

Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego przyjęła w poniedziałek "Uchwałę ws. naruszania ładu konstytucyjnego przez władze państwowe Rzeczypospolitej", zgłoszoną przez część pracowników naukowych. Inicjatorzy uchwały zaniepokojeni rozwojem sytuacji w Polsce apelują o zwołanie kongresu prawników polskich. - To obraza prestiżu akademii - ocenia Krystyna Pawłowicz z PiS.

"Kierując się obywatelską misją Uniwersytetu oraz obowiązkiem wynikającym z art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego wyraża sprzeciw wobec działań podejmowanych przez obecną większość parlamentarną, Prezydenta Rzeczypospolitej i Rząd" - głosi uchwała.

 

"Rośnie ingerencja w życie prywatne obywateli"

 

Według jej autorów, działania te "godzą w podstawowe zasady naszego porządku konstytucyjnego, co dotyczy w szczególności pozycji Konstytucji jako najwyższego prawa Rzeczypospolitej i wynikających z niej zasad: demokratycznego państwa prawnego, podziału władz, niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej, a także zasad poprawnej legislacji i publicznej konsultacji spraw ważnych dla obywateli oraz przestrzegania ich podstawowych praw politycznych".

 

Jako najbardziej niepokojące przejawy tego zjawiska inicjatorzy kongresu wymieniają "sparaliżowanie Trybunału Konstytucyjnego", niewykonywanie jego wyroków, "stałe naruszanie zasad poprawnej legislacji i uniemożliwianie publicznej debaty" oraz "naruszanie wolności obywatelskich poprzez ograniczanie prawa do zgromadzeń publicznych".

 

Obawy prawników budzi też "pozbawienie mediów publicznych pluralistycznego charakteru oraz rozszerzenie ingerencji w życie prywatne obywateli w drodze nowelizacji ustawy o policji". 

 

"Zagraża powstaniem autorytarnego porządku"

 

Prawnicy przekonują, że "wymienione działania, naruszające podstawowe standardy ustrojowe demokratycznego państwa i godzące w wolności obywatelskie, grożą powstaniem pozakonstytucyjnego, autorytarnego porządku ustrojowego".

 

Na 179 uprawnionych do głosowania za przyjęciem uchwały zagłosowało 50 osób, 25 było przeciw, a 29 wstrzymało się od głosu. Reszta nie wzięła udziału w głosowaniu.

 

- Ta uchwała nie jest inspirowana ani inicjowana przez władze wydziału, nie została zgłoszona przez dziekana. Wydział nie angażuje się w kwestie polityczne. Została przyjęta większością głosów, choć nie bezwzględną większością - powiedział polsatnews.pl kierownik sekcji informacji, promocji i rozwoju WPiA UW Paweł Piwowar.

 

"Wypowiedzą się uzurpatorsko"

 

Jeszcze zanim rozpoczęła się sesja Rady Wydziału, podczas której przyjęto uchwałę, sprawę skomentowała posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz.

 

Skrytykowała wydział za to, że "inicjuje krajowy zjazd prawników-pracowników nauki, by przyłączyć też tę grupę do buntu przeciwko legalnie wybranej władzy państwowej".

 

 

"Teraz prawnicy-naukowcy wbrew etosowi nauki, wbrew nakazowi szacunku dla PRAWDY i RÓŻNORODNOŚCI poglądów naukowych i wolności poglądów politycznych wypowiedzą się uzurpatorsko, bezprawnie w imieniu CAŁEGO akademickiego środowiska naukowego prawników przeciwko rzekomemu "łamaniu demokracji, dyktaturze [demokracji?], naruszaniu praw i wolności obywatelskich” itp., przez demokratycznie wybrane polskie władze, które odzyskują Polskę z rąk pasożytujących na niej morderczo układów post-peerelowskich" - napisała Pawłowicz.

 

Przekonywała, że "wydawanie odezw politycznych w imieniu całego środowiska, jest ciężkim naruszeniem praw i wolności tej części prawników-pracowników naukowych, którzy lewicowych, antydemokratycznych poglądów inspiratorów antyrządowych intryg nie podzielają", "ciężkim upokorzeniem pracowników nauki" oraz "obrazą prestiżu akademii".

 

Jej zdaniem, pomysł na zwołanie krajowego zjazdu prawników jest efektem zablokowania lustracji na uczelniach.

 

polsatnews.pl

pam/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze