Są zarzuty dla 4 działaczy Obywateli RP. Za wejście na teren Sejmu bez przepustek

Polska
Są zarzuty dla 4 działaczy Obywateli RP. Za wejście na teren Sejmu bez przepustek
Wikimedia Commons

Działacze stowarzyszenia usłyszeli zarzuty dotyczące naruszenia miru domowego. Na teren Sejmu bez wymaganych przepustek weszli 30 listopada.

Chodzi o art. 193 Kodeksu karnego, w myśl którego "kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".

 

Zgodnie z przedstawionymi zarzutami, nie chcieli opuścić Sejmu mimo wezwań Straży Marszałkowskiej.

 

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Michał Dziekański, wobec tych osób "nie zastosowano żadnych środków zapobiegawczych".

 

- Żadna z tych osób nie przyznała się do winy, jedna z nich złożyła krótkie wyjaśnienia, pozostałe oświadczenia - powiedział prokurator.

 

W sobotę demonstracja

 

Stowarzyszenie organizuje 10 grudnia w Warszawie demonstrację pod Pałacem Prezydenckim m.in. przeciw ograniczaniu prawa do zgromadzeń.

 

- PiS przygotował nowelizację prawa o zgromadzeniach, aresztowano Józefa Piniora, kontynuowany jest atak na organizacje pozarządowe, różne podchody trwają, mające na celu ograniczenie wolności prasy i mediów. (...) Nasza demonstracja 10 grudnia będzie miała taki kontekst, że będzie "przytupem" do zapowiadanej przez Komitet Obrony Demokracji ogólnopolskiej akcji 13 grudnia, w której nasza grupa, Obywatele RP, oczywiście weźmie udział - powiedział Paweł Kasprzak z Obywateli RP. Podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość "odbiera wolności obywatelskie".

 

- My tych ich zakazów przestrzegać nie będziemy - dodał.

 

Jak tłumaczył, termin i miejsce demonstracji zostały wybrane nieprzypadkowo - chodzi bowiem o kontrmanifestację do obchodzonych 10. dnia każdego miesiąca tzw. miesięcznic smoleńskich, upamiętniających katastrofę samolotu z 10 kwietnia 2010 r.

 

PAP

 

mta/ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze