Polskie filmy w stolicy Irlandii

Kultura
Polskie filmy w stolicy Irlandii
Facebook.com/KINOPOLIS.DUBLIN/

W Dublinie rozpoczęła się w czwartek 11. edycja Festiwalu Filmu Polskiego Kinopolis. Wydarzenie zainaugurowała irlandzka premiera filmu "Zjednoczone Stany Miłości". Gościem festiwalu jest aktorka Aleksandra Konieczna, która w filmie "Ostatnia rodzina" Jana Matuszyńskiego wcieliła się w postać Zofii, żony malarza Zdzisława Beksińskiego.

Przegląd otworzyła irlandzka premiera filmu "Zjednoczone Stany Miłości" w reżyserii Tomasza Wasilewskiego (Srebrny Niedźwiedź za scenariusz na Berlinale 2016).

 

- Jest to mocne wejście, ciężkim filmem. W tym roku polscy reżyserzy skupili się wokół tematu śmierci. Dlatego zdecydowaliśmy się na pokazanie również komedii "Planeta singli", dla zrównoważenia emocji - powiedziała Klementyna Kasprzyk-Kucharz, dyrektor artystyczna festiwalu.

 

Pokażą najnowsze polskie filmy

 

W ciągu czterech dni, od 8 do 11 grudnia, Kinopolis zaprezentuje najnowsze dokonania polskiej kinematografii, na które składają się filmy fabularne oraz specjalny pokaz animacji nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach.

 

- Prawdziwym rarytasem jest ostatni film zmarłego w październiku światowej sławy reżysera Andrzeja Wajdy. "Powidoki" z rewelacyjną rolą Bogusława Lindy, pokażemy w Dublinie, zanim film trafi do polskich kin - powiedziała koordynatorka festiwalu Sabina Wasik. Polska premiera "Powidoków" jest zaplanowana na 13 stycznia 2017 r.

 

Na zakończenie wydarzenia widzowie zobaczą "Ostatnią rodzinę", debiutancki film Jana P. Matuszyńskiego, który sportretował znaną w Polsce rodzinę Beksińskich. Po projekcji, zaplanowanej na niedzielę, odbędzie się spotkanie z Aleksandrą Konieczną.

 

Aktorka opowie o roli Beksińskiej

 

- Postać Zofii Beksińskiej wydaje się niemal przezroczysta na tle wyraźnych osobowości męża Zdzisława i syna Tomka, ale to tylko pozory. Jej przedwczesne odejście jest początkiem końca rodziny. Mam nadzieję, że usłyszymy od aktorki więcej o tym, jak ważny jest pierwiastek kobiecy w rodzinie i nie tylko - powiedziała Sabina Wasik.

 

Pierwotnie Kinopolis, oprócz prezentacji najnowszych filmów, był także przeglądem klasyki polskiego kina. Obecnie pokazuje najnowsze dokonania polskiej kinematografii.

 

- Chcemy pokazywać najlepsze polskie kino: filmy, które dopiero co weszły na ekrany kin. Dzięki merytorycznemu wsparciu ze strony Irlandzkiego Instytutu Filmowego (IFI), mamy pewność, że wybrane filmy przyciągną do kina zagraniczną publiczność - powiedziała Wasik.

 

Festiwal Kinopolis 2016 jest organizowany przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni i współfinansowany przez Ambasadę RP w Dublinie oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wieloletnim partnerem Kinopolis jest Irlandzki Instytut Filmowy (IFI).

 

Gośćmi poprzednich edycji wydarzenia byli między innymi: Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Jerzy i Maciej Stuhr, Feliks Falk, Juliusz Machulski, Kinga Preis, Andrzej Chyra, Zbigniew Zamachowski, Marek Skrobecki i Witold Giersz.

 

PAP, polsatnews.pl

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze