Polacy po Turkach największą grupą imigrantów w Niemczech

Świat
Polacy po Turkach największą grupą imigrantów w Niemczech
flickr.com/Jan Kraus/CC BY 2.0

Co 5 mieszkaniec ponad 80 milionowych Niemiec ma obce pochodzenie. W sumie za naszą zachodnią granicą żyje 17,1 mln imigrantów. Największą grupę stanowią Turcy - 2,8 mln osób, następni w zestawieniu są Polacy - 1,7 mln.

Raport na temat imigrantów opublikowała w piątek pełnomocniczka rządu ds. integracji Aydan Özoguz (SPD). Około połowa wszystkich imigrantów legitymuje się niemieckim paszportem.

 

Polacy (ok. 1,7 mln, tj. 9,9 proc.) są po Turkach (2,8 mln, tj. 16,7 proc. wszystkich imigrantów) drugą co do wielkości grupą imigrantów w Niemczech.

 

W 2015 r. do Niemiec napłynęło 1,14 mln osób, co jest imigracyjnym rekordem. Wśród nich było 63 tys. Polaków. Z państw UE więcej było tylko Rumunów (92 tys.).

 

Liczący ponad 700 stron raport jest publikowany co dwa lata i zawiera obszerne statystyki dotyczące sytuacji socjalnej, gospodarczej, społecznej i prawnej osób z imigracyjnym pochodzeniem. Jego aktualne 11. wydanie obejmuje okres od czerwca 2014 do lipca 2016 r.

 

Coraz lepiej wykształceni

 

Według pełnomocniczki rządu ds. integracji Aydan Özoguz w sytuacji imigrantów zamieszkałych w Niemczech można zaobserwować ostatnio pozytywne zmiany. Między 2010 i 2015 rokiem wzrosła z 9 do 17 procent liczba imigrantów, którzy zdobyli maturę. Więcej niż 5 lat temu młodzieży z rodzin imigranckich skończyło wyższe uczelnie, a ich dzieci korzystają "dużo częściej" z przedszkoli.

 

Jednocześnie imigranci w porównaniu z rodowitymi Niemcami są dużo rzadziej zapraszani na rozmowy kwalifikacyjne oraz pozostają częściej bez zatrudnienia. O wiele częściej dotyczy ich też problem ubóstwa. Przy tym osoby z cudzoziemskim pochodzeniem są średnio o 10 lat młodsze od przeciętnego Niemca.

 

50 procent Polaków przebywających Niemczech to osoby między 20. a 40. rokiem życia. 14,8 procent stanowią osoby między 10. a 20. rokiem życia, 14,8 procent to dzieci do 10. roku życia.

 

Więcej ataków na imigrantów

 

Zaniepokojenie pełnomocniczki rządu ds. integracji budzi wzrost przestępczości skierowanej przeciwko imigrantom. Dochodzi do nich głównie na tle różnic poglądów politycznych, różnic narodowych, koloru skóry oraz religii.

 

Wzrosła ze 199 (2014) do 1031 przypadków w 2015 r. liczba ataków na schroniska dla azylantów oraz uchodźców. Podobnie wygląda sytuacja z czynami karalnymi wymierzonymi w miejsca religijnego kultu. Ich liczba wzrosła z 45 do 78.

 

dw.com

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze