Władza publiczna i Kościóły bez pierwszeństwa zgromadzeń - poprawki Senatu

Polska
Władza publiczna i Kościóły bez pierwszeństwa zgromadzeń - poprawki Senatu
Wikimedia Commons

Senat wykreślił z prawa o zgromadzeniach przepisy dające organom władzy publicznej, Kościołom i związkom wyznaniowym pierwszeństwo w wyborze miejsca i czasu zgromadzenia przed innymi. Nowelizacja, nad którą debatowali senatorowie wprowadza m.in. możliwość otrzymania na 3 lata zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu.

Przyjętą przez Senat poprawkę, zgłoszoną przez PiS i PO, poparło w głosowaniu 85 senatorów, nie było głosów przeciwnych. Jeden senator wstrzymał się od głosu.

 

Druga z poprawek wprowadza 14-dniowe vacatio legis. Sejm zaproponował, aby nowela weszła w życie z dniem jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

Senatorowie nie poparli pozostałych kilkunastu poprawek zmierzających m.in. do wykreślenia z ustawy zapisu o zgromadzeniach cyklicznych. Poparcia większości nie uzyskały także dwa wnioski mniejszości: o odrzucenie ustawy i o jej przyjęcie bez poprawek.

 

Manifestacje nie bliżej niż 100 metrów od siebie

 

Zgodnie z nowelą wojewoda będzie mógł wydać zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzeń publicznych w tym samym miejscu przez trzy lata z rzędu. W myśl nowych przepisów, organ gminy będzie wydawał decyzję o zakazie zgromadzenia, jeżeli ma ono odbyć się w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne. Nowela przewiduje m.in. że odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.

 

Za cykliczne będą uważane takie zgromadzenia, które są organizowane przez ten sam podmiot w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej cztery razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych - pod warunkiem, że odbywały się w ciągu ostatnich trzech lat i miały na celu upamiętnienie "w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń.

 

Ustawę krytykują m.in. opozycja, Sąd Najwyższy, Rzecznik Praw Obywatelskich, a także przedstawiciele OBWE. O odrzucenie zmian w Prawie o zgromadzeniach, które - ich zdaniem - ograniczają wolności obywatelskie, zwróciło się do Senatu 158 organizacji pozarządowych. Wśród sygnatariuszy stanowiska są m.in.: Amnesty International Polska, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Panoptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Kampania Przeciw Homofobii oraz Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

 

Organizacje zaapelowały także do prezydenta o skorzystania z prawa weta, jeśli ustawa zostałaby przyjęta.

 

W debacie plenarnej senator Arkadiusz Grabowski (PiS) podkreślał, że nowela nie zakazuje organizowania demonstracji.

 

Dodał, że propozycja, według której zgromadzenia nie mogą się odbywać w odległości mniejszej niż 100 m od siebie, jest zasadna. Ocenił, że odległość 100 metrów "to jakaś bariera pomiędzy demonstracjami". Uzasadniając potrzebę wprowadzenia tych przepisów przypomniał, że w przeszłości podczas różnych demonstracji dochodziło do konfliktów i zamieszek, co zmuszało policję do interwencji.

 

PAP

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie