Sejm przyjął uchwałę ws. mechanizmu alokacji uchodźców

Polska
Sejm przyjął uchwałę ws. mechanizmu alokacji uchodźców
PAP/Paweł Supernak

Sejm w piątek przyjął uchwałę sprzeciwiającą się "próbom ustanawiania stałych mechanizmów alokacji uchodźców czy migrantów" przez Unię Europejską oraz karom finansowym. Za głosowało 397 posłów, przeciw było pięciu, a czterech wstrzymało się od głosu.

W uchwale zapisano, że Sejm w pełni podtrzymuje swoje stanowisko z kwietnia 2016 r. w sprawie polityki imigracyjnej Polski, w którym sprzeciwił się "jakimkolwiek próbom ustanawiania stałych mechanizmów alokacji uchodźców czy migrantów".

 

Uchwała głosi, że Sejm "stanowczo sprzeciwia się tym samym propozycji ustanowienia korekcyjnego mechanizmu alokacji uchodźców" i wskazuje, że wprowadzenie takiego systemu redystrybucji migrantów mogłoby "doprowadzić do zwiększenia napływu nielegalnych imigrantów na teren UE".

 

- Sejm RP uważa ponadto, że w żadnej mierze nie może zostać zaakceptowana propozycja ustanowienia mechanizmu solidarności finansowej za czasowe zawieszenie udziału państwa w systemie alokacji - wskazano w dokumencie.

 

Przede wszystkim chronić własnych obywateli

 

W uchwale zapisano także, że Sejm stoi na stanowisku, iż przyjęcie projektowanego rozporządzenia stanowiłoby pogwałcenie wynikających z traktatów kompetencji państw członkowskich w zakresie systemu zabezpieczeń społecznych, polityki bezpieczeństwa wewnętrznego oraz polityki integracyjnej.

 

W dokumencie zapisano także że Sejm "zwraca jednocześnie uwagę, że Rzeczpospolita Polska nie uchyla się od zaangażowania w rozwiązanie kryzysu migracyjnego, w tym w szczególności w zaangażowanie finansowe na rzecz państw trzecich w celu zapobiegania przyczynom kryzysu migracyjnego, oraz ochronę zewnętrznych granic UE".

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze