Projekt uchwały zaproponowany przez komisje opiera się na podobnych dokumentach wypracowanych wcześniej przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i PE.

 

Uchwała zawiera potępienie "agresywnej ekstremistycznej ideologii" tzw. Państwa Islamskiego, systematycznych i powszechnych ataków przeciwko ludności cywilnej, naruszeń praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym tych popełnianych na tle religijnym lub etnicznym, oraz niszczenie dziedzictwa kulturowego.

 

Apel do muzułmańskich liderów

 

W swojej uchwale Sejm przyłączył się ponadto do stanowiska przyjętego wcześniej przez PE, wzywając do poszanowania praw "wszystkich mniejszości religijnych i etnicznych zamieszkujących w Iraku i w Syrii" - m.in. prawa do dalszego przebywania na terenach zwyczajowo zamieszkałych przez nich w przeszłości oraz do pełnego i swobodnego praktykowania swoich religii.

 

Uchwała wyraża zaniepokojenie "drastycznym zmniejszeniem" wspólnot chrześcijańskich z terenów Bliskiego Wschodu oraz potępienie wobec "wszelkich takich interpretacji przesłania islamu, które torują drogę do brutalnej, okrutnej, totalitarnej, opresyjnej i ekspansywnej ideologii legitymizującej eksterminację Chrześcijan i innych mniejszości". Uchwała zawiera ponadto apel - m.in. do "liderów muzułmańskich na całym świecie" - wzywający do "pełnego potępienia okrucieństw popełnianych przez tzw. ISIS wobec Chrześcijan, Jazydów i innych rdzennych mniejszości religijnych".

 

Tzw. Państwo Islamskie

 

W 2014 r. dżihadyści z ISIS zajęli jedną trzecią Iraku i proklamowali tam - oraz na sąsiadujących terenach syryjskich - kalifat pod nazwą Państwo Islamskie. Od tego czasu dzięki kontrofensywom sił irackich i kurdyjskich, przy wsparciu ze strony koalicji pod przywództwem USA, prowadzącej naloty, oraz dzięki działaniom wspieranych przez Iran szyickich bojówek dżihadyści zostali usunięci z kilku miast, w tym z leżącej ok. 50 km na zachód od Bagdadu Faludży.

 

Irackie siły rządowe przejęły również - w ramach prowadzonej od października ofensywy - kontrolę nad wschodnimi obrzeżami Mosulu - drugiego co do wielkości miasta w Iraku, uznawanego za stolicę terenów znajdujących się pod kontrolą dżihadystów.

 

Międzynarodowa koalicja zwalczająca IS liczy około 60 państw - w tym Polskę, a także kraje arabskie i azjatyckie - o bardzo różnym stopniu zaangażowania wojskowego. Państwa koalicji wspierają armię iracką i peszmergów atakami z powietrza i ostrzałem artyleryjskim, a także doradzają i szkolą.

 

PAP