O zwołanie komisji, Szłapka, który jest jej członkiem, zaapelował do przewodniczącego komisji ds. specsłużb Marka Opioły z PiS. 

 

Zdaniem posła Nowoczesnej, podczas posiedzenia Waszczykowski powinien też wyjaśnić kwestie "niejasnej biografii" Roberta Greya i "podejrzenia o współpracy Greya ze służbami USA".

 

 

Grey został odwołany z funkcji podsekretarza stanu w MSZ we wtorek, 29 listopada, na wniosek Waszczykowskiego. Powodem, jak podano w komunikacie, były "zmiany koncepcji kierownictwa resortu". Zdementowano też "doniesienia niektórych mediów, że dymisja ta ma związek z rzekomym zatajeniem przez niego współpracy z amerykańskimi służbami".

 

Jak głosi komunikat, "ministerstwo planuje w inny sposób wykorzystać wiedzę i doświadczenie Roberta Greya".

 

"Kto rekomendował Greya"

 

Sam Grey, który był wiceministrem od 30 września i odpowiadał za dyplomację ekonomiczną oraz politykę amerykańską i azjatycką, zapowiedział, że będzie domagał się  sprostowania nieprawdziwych oraz szkalujących go informacji. Rozważa też "wystąpienie na drogę sądową w związku z tą sprawą, która narusza moje dobre imię".

 

"Pilnych" informacji ws. dymisji wiceszefa MSZ domagają się od premier Beaty Szydło politycy PO. Chcą się dowiedzieć, w jaki sposób i przez kogo był rekomendowany Grey, w jaki sposób przebiegała weryfikacja przez służby przed nominacją.

 

polsatnews.pl