Pierwsza kobieta dowódcą okrętu polskiej marynarki

Polska
Pierwsza kobieta dowódcą okrętu polskiej marynarki
Polsat News

Kapitan Katarzyna Mazurek objęła w środę dowodzenie okrętu transportowo-minowego "Lublin". Pod sobą będzie miała około pięćdziesięciu członków załogi - w zdecydowanej większości mężczyzn. - Czuję ogromną satysfakcję i wiem, że osiągnęłam upragniony cel - powiedziała Polsat News kapitan Mazurek.

Uroczyste objęcie obowiązków odbyło się w świnoujskim Porcie Wojennym.

 

"Bezpieczny powrót z morza"

 

- Moje wyzwanie dotyczy teraz właściwego dowodzenia okrętem, prowadzenia nawigacji i bezpiecznego powrotu z morza. Nigdy nie można odciąć się od płci, niemniej przede wszystkim należy przestrzegać reguł i zasad panujących w wojsku - podkreśliła.

  

W uroczystościach wzięło udział m.in. dowództwo 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na czele z komandorem Krzysztofem Zdonkiem - dowódcą flotylli, kadra dowódcza 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, przedstawiciele władz miasta Lublin (miasto partnerskie okrętu), byli dowódcy okrętu oraz załoga.

 

Na pokładzie nawet 500 żołnierzy

 

ORP Lublin to długi na ponad 95 metrów i szeroki na prawie 11 metrów okręt transportowo-minowy przeznaczony m.in. do załadunku i transportu morskiego.

 

Jednorazowo na jego pokładzie może zmieścić się np. komponent wojsk lądowych w sile batalionu złożony np. z ponad 500 żołnierzy i 45 transporterów opancerzonych Rosomak.

 

Polsat News

po/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze