Burmistrz Rzymu pyta o fatalną komunikację. Do wygrania bilety na... metro i autobusy

Świat
Burmistrz Rzymu pyta o fatalną komunikację. Do wygrania bilety na... metro i autobusy
Alexander Russy/Flickr.com

"Jak poruszasz się po Rzymie?" - takie pytanie zadała mieszkańcom burmistrz Wiecznego Miasta Virginia Raggi prosząc o wypełnienie formularza w internecie, który ma pomóc w poprawie komunikacji miejskiej.

 

Burmistrz wystąpiła z tą inicjatywą na portalu społecznościowym w dniach, gdy szeroko komentuje się spektakularny spadek stolicy na 88. miejsce w rankingu włoskich miast pod względem poziomu życia.

 

Komunikacja dla wytrwałych

 

Strajki komunikacji niemal co tydzień, codzienny chaos, zły stan techniczny oraz częste awarie pociągów metra i autobusów, ulice pełne dziur - taki obraz Wiecznego Miasta przedstawia prasa. Tak samo codzienne życie nad Tybrem opisują w sondażach rzymianie. Media zarzucają rządzącej od czerwca burmistrz z populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd, że nie podejmuje starań, by poprawić tę sytuację. Premier Matteo Renzi zaapelował ostatnio do Raggi by "zaczęła być burmistrzem".

 

Za symboliczne zdarzenie komentatorzy uznali to, że podczas niedawnej manifestacji w stolicy założyciel macierzystego ugrupowania burmistrz Rzymu - Beppe Grillo - przewrócił się na ulicy, bo wpadł w dziurę w asfalcie. Prasa podała zaś wyniki sondażu wskazujące, że połowa licealistów spóźnia się do szkoły z powodu fatalnie funkcjonującej komunikacji.

 

Kilka dni później burmistrz zwróciła się do rzymian z prośbą o pomoc, dzięki której, jak argumentuje, można będzie poprawić stan komunikacji miejskiej i ruchu ulicznego. - Chcemy transportu publicznego dostosowanego do potrzeb mieszkańców - wyjaśniła.

 

W przedstawionym przez Virginię Raggi formularzu, który można wypełnić do końca roku, znajdują się szczegółowe pytania o najczęściej pokonywane trasy i czas dojazdu z domu do pracy lub szkoły oraz środek transportu.

 

Uzyskane w ten sposób odpowiedzi mają według władz miejskich być podstawą zmian w planowaniu i organizacji sieci transportu publicznego.

 

Do wygrania rok darmowych podróży

 

Uczestnicy ankiety, jak zapowiedziano, mogą wygrać roczne bilety na wszystkie środki komunikacji miejskiej oraz abonament na wynajem samochodów w ramach systemu car sharing.

 

W dorocznym raporcie na temat poziomu życia we włoskich miastach, sporządzonym na podstawie analiz danych i badań ekspertów rzymskiego uniwersytetu La Sapienza, stolica Włoch zajęła 88. miejsce. W ciągu roku Wieczne Miasto spadło o 19. pozycji. Na pierwszym miejscu tego rankingu jest Mantua w Lombardii.

 

PAP

 

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze