Badania spirometryczne dla parlamentarzystów. Z okazji Dnia Walki z Papierosem

Polska
Badania spirometryczne dla parlamentarzystów. Z okazji Dnia Walki z Papierosem
PAP/Paweł Supernak

W środę - z okazji przypadającego 1 grudnia Dnia Walki z Papierosem - posłowie, senatorowie, pracownicy Kancelarii Sejmu i Senatu, a także dziennikarze mogli skorzystać z badań spirometrycznych.

Schorzenia płuc są trzecią przyczyną śmierci w Europie. W Polsce umiera na nie co roku niemal 40 tys. osób. Wiek, obok palenia tytoniu i zanieczyszczenia środowiska to główny czynnik ryzyka zachorowalności na choroby płuc.

 

Aby zwrócić uwagę na skalę problemu, jaki stanowią w Polsce choroby płuc, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz senacka Komisja Zdrowia i Fundacja na rzecz Zdrowego Starzenia zorganizowali w Senacie badanie spirometryczne dla parlamentarzystów oraz pracowników Kancelarii Sejmu i Senatu.

 

W badaniu spirometrycznym wziął udział m.in. wicemarszałek Senatu Grzegorz Czelej.

 

Mierzy objętość i pojemność płuc

 

Spirometria to badanie, podczas którego mierzy się objętości i pojemności płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego.

 

Badanie jest bezbolesne, nie wymaga przygotowań, trwa kilka minut, a pozwala ocenić pracę i pojemność płuc. Dlatego powinien ją zrobić każdy palacz papierosów.

 

Spirometrię powinien robić raz na dwa lata każdy palacz papierosów powyżej 40. roku życia, niezależnie od tego, czy ma objawy choroby. Badanie zaleca się też osobom, które mają kaszel, duszność, łatwo się męczą, niezależnie od tego, czy są palaczami, czy nie.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze