Sprawcą ataku w kampusie w Ohio był student z Somalii. Ranił osiem osób. Został zastrzelony

Świat
Sprawcą ataku w kampusie w Ohio był student z Somalii. Ranił osiem osób. Został zastrzelony
Flickr/Ray Forster/CC BY-ND 2.0

Napastnik, który w poniedziałek zaatakował nożem w kampusie uniwersyteckim w mieście Columbus w Ohio na wschodzie USA, to pochodzący z Somalii student tego uniwersytetu Abdul Razak Ali Artan - potwierdziła dyrektor ds. bezpieczeństwa uczelni Monica Moll informacje lokalnych mediów. Somalijczyk przebywał w USA legalnie. Ranił osiem osób. Zginął na miejscu.

Policja bada ewentualny motyw terrorystyczny jego czynu.

 

Szef policji uniwersyteckiej Craig Stone powiedział, że tuż przed godz. 10 czasu lokalnego sprawca z dużą prędkością nadjechał samochodem jedną z ulic kampusu, uderzając w pieszych. Następnie wysiadł z pojazdu i zaczął nożem rzeźniczym ranić przypadkowych ludzi. Został zabity przed funkcjonariusza, który przybiegł na miejsce.

 

Szef policji w Columbus Kim Jacobs powiedział, że badany jest każdy ewentualny wątek sprawy, w tym terrorystyczne motywy działania sprawcy. Pytany wprost, czy mogło dojść do aktu terroru, odpowiedział: - Myślę, że musimy przeanalizować taką możliwość.

 

Media przypominają, że w połowie września doszło w Minnesocie na północy USA do podobnego ataku: zradykalizowany Amerykanin o somalijskich korzeniach ranił nożem dziesięć osób w centrum handlowym, zanim został zastrzelony przez policję. Do zamachu przyznała się wówczas terrorystyczna organizacja Państwo Islamskie.

 

W śledztwie w sprawie ataku w Columbus bierze udział Federalne Biuro Śledcze (FBI).

 

Uniwersytet stanowy Ohio należy do największych uczelni w USA; w kampusie głównym w Columbus studiuje blisko 60 tys. studentów. Po porannych wydarzeniach odwołano wszystkie zajęcia na uczelni do końca dnia.

 

 

 

polsatnews.pl PAP

mr/kan/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze