- Wręczając panom generałom te nominacje, czy to na kolejny stopień generalski, czy też po raz pierwszy dla tych, którzy wchodzą dopiero do korpusu generałów RP, głęboko wierzę, że wręczam je ludziom, którzy bohaterstwo, miłość ojczyzny, determinację w budowaniu silnej Polski, bezpiecznej Polski, mają głęboko w sercu. A oprócz tego mają drugą rzecz: niezbędne umiejętności i wiedzę, którą nabyliście państwo w czasie studiów, którą nabyliście państwo w czasie wielu lat dotychczas swojej służby na RP. Macie jeszcze trzeci niezwykle ważny element, doświadczenie - powiedział prezydent.

 

Podziękował nowo mianowanym generałom za dotychczasową służbę i podkreślił, że poprzez nią zasłużyli na wyższy stopień.

 

- Nie będę ukrywał, że ogromnie na was liczymy. Ogromnie wam dziękuję za dotychczasową służbę, którą zasłużyliście na dzisiejszą nominację. Ale to także wielkie zobowiązanie do dalszej służby. Służby pod hasłem, które przyświeca polskiemu żołnierzowi od wieków: "Bóg, honor i Ojczyzna". To dbanie i pielęgnowanie tych najważniejszych wartości, w polskim wojsku, społeczeństwie - dodał.

 

Przypomniał, że kilka godzin wcześniej na okręcie ORP Błyskawica wręczył nominację admiralską dla kontradmirała dowódcy 3. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr. Krzysztofa Jaworskiego.

 

 

 

 

 - Stało się to w dniu tak drogim dla marynarki wojennej, w dniu, który jest zarazem uczczeniem 98. rocznicy jej odrodzenia - zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

 

Zwrócił uwagę, że dzisiejsza marynarka wojenna jest kontynuacją tej, która dynamicznie rozwijała się w II Rzeczypospolitej.

 

- I która byłą jedną z najlepiej przygotowanych i wyposażonych marynarek wojennych w Europie - mówił prezydent Duda.

 

- Mam nadzieję, że obecna polska marynarka wojenna, jako część polskich sił zbrojnych, jako część Wojska Polskiego, będzie w stanie dorównać, także pod względem wyposażenia, pod względem nowoczesności, tamtej wielkiej tradycji, o co będziemy dbali wszyscy. Poczynając od dowództwa marynarki, poprzez ministra obrony narodowej, jak i mnie, prezydenta RP, zwierzchnika sił zbrojnych - dodał prezydent.

 

PAP