Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA powiedział PAP, że sprawa dotyczy przestępstwa korupcji. Do zatrzymań doszło we wtorek rano. Kaczorek dodał, że sprawa jest prowadzona w całości przez CBA pod nadzorem wielkopolskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

 

Józef P. to jeden z liderów dolnośląskiej "Solidarności" w latach 80. W latach 2011-2015 był senatorem z ramienia Platformy Obywatelskiej.

 

Komunikat Prokuratury Krajowej

 

Po południu Prokuratura Krajowa opublikowała na swojej stronie komunikat. "Po doprowadzeniu w dniu dzisiejszym zatrzymanych do prokuratury w Poznaniu ogłoszone  zostaną im zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze korupcyjnym" - czytamy w nim.

 

PK podała, że Józef P. "jest podejrzany o przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie 40 tysięcy złotych w zamian za załatwienie w instytucjach państwowych i samorządowych korzystnego rozstrzygnięcia spraw biznesmena inwestującego na Dolnym Śląsku".

 

Poinformowano też, że "zarzut współdziałania w popełnieniu tego przestępstwa został ogłoszony również Jarosławowi W. – asystentowi senatora, podającego się za dyrektora biura senatorskiego".

 

"Były senator RP VIII kadencji Józef P. oraz jego asystent Jarosław W. podejrzani są również o przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie 6 tysięcy złotych za podjęcie się załatwienia koncesji na wydobywanie kopalin oraz powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych" - napisano także. "Asystent senatora Jarosław W. podejrzany jest także o dalszych pięć przestępstw z art. 230 par. 1 kodeksu karnego. Dokonane zostały one przy podobnym modus operandi" - dodano.

 

Śledztwo od kwietnia 2015 r

 

Naczelnik wielkopolskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji prokuratury krajowej w Poznaniu prok. Piotr Baczyński - Dzisiaj zostały zrealizowane zatrzymania, będą prowadzone czynności  - mówił PAP naczelnik. Jak dodał, śledztwo w tej sprawie korupcyjnej prowadzone było od kwietnia 2015 r.

 

Wśród zatrzymanych jest kilku biznesmenów, ale też zwykłe osoby, których miały dotyczyć przestępstwa korupcyjne.

 

PAP, pk.gov.pl