Członkowie tej grupy są odpowiedzialni za 92 tego typu przestępstwa, a straty nimi spowodowane są szacowane na 2 mln zł- poinformował w poniedziałek rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.

 

- Dzięki wspólnej pracy śledczy zidentyfikowali w sumie 19 podejrzanych z Polski. Grupa specjalizowała się przede wszystkim w kradzieżach samochodów dostawczych i busów marki mercedes i volkswagen. W trackie śledztwa zabezpieczono siedem pojazdów - trzy w Polsce i cztery w Niemczech o łącznej wartości 173 tys. euro - powiedział Maludy.

 

Sprawa była prowadzona przez utworzony w marcu 2015 r. Wspólny ZespółŚledczy (Joint Investigation Team) pod przewodnictwem Prokuratury we Frankfurcie nad Odrą i Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp.; pracowali w nim także funkcjonariusze Krajowego Urzędu kryminalnego Brandenburgii i Wydziału Kryminalnego KWP w Gorzowie Wlkp.

 

W styczniu 2015 r., jeszcze podczas przygotowań do powołania Zespołu, polscy i niemieccy policjanci przeprowadzili wspólne działania po niemieckiej stronie granicy. Zatrzymano wówczas sześciu podejrzanych z dwoma skradzionymi samochodami. Niemieckie sądy skazały ich na kary więzienia w wymiarze do 3 lat i 4 miesięcy.

 

Co najmniej 50 aut w trzech warsztatach

 

- Dalsze wspólne czynności doprowadziły do kolejnych aresztowań polskich podejrzanych, którzy ostatecznie zostali wydani do Niemiec. Przeciwko dwóm z nich oraz czterem innym podejrzanym, prokuratura we Frankfurcie nad Odrą skierowała akt oskarżenia do sądu w tym mieście. Wśród oskarżonych jest domniemany szef grupy. Niebawem rozpoczną się rozprawy przeciwko tym ludziom - dodał Maludy.

 

Efektem wspólnych działań polskich i niemieckich organów ścigania jest namierzenie trzech warsztatóww Polsce, w których co najmniej 50 skradzionych pojazdów zostało rozkręconych na części w celu ich dalszej sprzedaży. Dodatkowo zatrzymano pięć osób pod zarzutem paserstwa.

 

- Wspólna praca z naszymi niemieckimi kolegami doprowadziła do wyraźnego zredukowania kradzieży pojazdów na naszym pograniczu. Kiedy w latach 2012 i 2013 odnotowano 132 kradzieże w jednym roku, a w 2014 r. jeszcze 103 takie przestępstwa, to w 2015 r. ich liczba spadła do 65 - zaznaczył Maludy.

 

PAP