Kierwiński: wypłacić takie odszkodowania, które zamkną kwestię reprywatyzacji

Polska
Kierwiński: wypłacić takie odszkodowania, które zamkną kwestię reprywatyzacji
Polsat News

- Chcemy zakończyć sprawę reprywatyzacji warszawskiej raz na zawsze tzn. zablokować handel roszczeniami, wyeliminować możliwość zwracania kamienic z lokatorami, a tam gdzie jest to możliwe, wypłacić takie odszkodowania, które zamkną kwestię reprywatyzacji warszawskiej - powiedział w Polsat News poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński.

We wtorek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy Platformy Obywatelskiej o uregulowaniu praw do nieruchomości na terenie miasta stołecznego Warszawy dot. reprywatyzacji.

 

PO oczekuje poparcia PiS ws. reprywatyzacji

 

- Skoro Prawo i Sprawiedliwość mówi, że chce rozwiązania kwestii reprywatyzacji, to liczę na ich poparcie. Liczę, że PiS wreszcie zachowa się w tej sprawie jednoznacznie, bo do tej pory zachowywało się przez wiele lat tak, jakby mętna woda wokół reprywatyzacji była im bardzo na rękę - powiedział Kierwiński.

 

Poseł dodał, że zgodnie ze złożonym projektem ustawy, "każde roszczenie nabyte drogą kupna powinno być sprawdzone przez sąd".

 

Handel roszczeniami wyłącznie wewnątrz rodzin

 

- Ta ustawa daje taką możliwość. Chcemy, aby ewentualny handel roszczeniami mógł się odbywać tylko między prawdziwymi spadkobiercami - dodał polityk.

 

W tym miejscu wyjaśnił, że gdyby np. on sam miał jakieś roszczenia, mógłby je wówczas sprzedać wyłącznie innej osobie z rodziny mającej te same roszczenia.

 

- Ale żadnych roszczeń nie mam - podkreślił natychmiast Kierwiński.

 

Już w ubiegły czwartek rząd Beaty Szydło przyjął natomiast projekt ustawy przewidujący powołanie komisji weryfikującej decyzje reprywatyzacyjne w sprawach nieruchomości w Warszawie.

 

Komisja PiS uchyli decyzje

 

Komisja będzie mogła też uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia, a nawet odebrać bezprawnie odzyskaną nieruchomość.

 

"Chodzi o przywrócenie ochrony interesu społecznego i prywatnego przez usunięcie rażących naruszeń prawa. Jest to odpowiedź na oczekiwanie społeczne, że państwo zdecydowanie zareaguje na patologię, jaka narastała przez lata przy reprywatyzacji warszawskiej" - wyjaśniło Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po czwartkowym posiedzeniu Rady Ministrów.


Polsat News

po/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze