Prezydent: Polska szkoła będzie uczyła prawdziwej polskiej historii. Kto był zdrajcą, a kto bohaterem

Polska
Prezydent: Polska szkoła będzie uczyła prawdziwej polskiej historii. Kto był zdrajcą, a kto bohaterem
Polsat News

- Oczywiście jest pytanie, czego nas uczą. Z całą pewnością trzeba uczyć inaczej, niż mnie uczono w mojej szkole przed '89 rokiem. Ale to już - zapewniam państwa - że polska szkoła będzie uczyła prawdziwej polskiej historii, historii, w której wiadomo, kto był zdrajcą, a kto był bohaterem – powiedział w Zabrzu prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do kwestii planowanej reformy edukacji.

- Wierzę w to, że te zmiany, które są realizowane w Polsce teraz, będą dobrymi zmianami, bo będą realizowane mądrze – podkreślił prezydent.


Prezydent podczas swojego wystąpienia na spotkaniu z mieszkańcami Zabrza odpowiedział na okrzyki części zebranych. - A co do tych, którzy tutaj skandują o ratowaniu gimnazjów, powiem krótko: różne zmiany są dokonywane w Polsce na przestrzeni ostatnich 27 lat. Jedne są lepsze, drugie są gorsze – dodał.


"Szkoła znała ucznia, a uczeń szkołę"


Jak zaznaczył, on sam chodził do ośmioklasowej szkoły podstawowej i czteroklasowego liceum. - I myślę, że ten system, gdy szkoła znała ucznia, a uczeń znał szkołę, a przede  wszystkim środowisko tej szkoły, w tym inni rodzice, także znali ucznia, był dobrym rozwiązaniem - ocenił prezydent. Jego zdaniem te szkoły dobrze przygotowały uczniów do egzaminów końcowych i kontynuowania nauki.


Likwidacja gimnazjów


Zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/18. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/17 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie prowadzona rekrutacja do tego typu szkół.


Minister edukacji zapewnia, że na reformie szkolnictwa wszyscy zyskają. Premier Beata Szydło mówiła w mijającym tygodniu, że reforma edukacji jest dobrze przygotowana i nie ma żadnych zagrożeń, jeśli chodzi o finansowanie zmian.


Przeciw zmianom w sobotę protestowali nauczyciele.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze