Premier Turcji: UE zaleją imigranci, jeśli zerwie rozmowy z Turcją

Świat
Premier Turcji: UE zaleją imigranci, jeśli zerwie rozmowy z Turcją
PAP/EPA/Simela Pantzartzi
Uchodźcy w greckim obozie

Binali Yildirim powiedział w czwartek, że bez pomocy Ankary Europę "zaleją imigranci", a zerwanie rozmów z ws. tureckiej akcesji do UE będzie znacznie bardziej destruktywne dla Europy niż dla Turcji.

Yildirim odniósł się w ten sposób do czwartkowej rezolucji Parlamentu Europejskiego wzywającej do zamrożenia negocjacji ws. przystąpienia Turcji do UE ze względu na czystki polityczne, jakie przeprowadza Ankara od lipcowego nieudanego zamachu stanu.

 

- Jesteśmy jednym z czynników, które chronią Europę. Jeśli uchodźcy przedrą się (przez Turcję - przyp. red.), to zaleją Europę i przejmą kontrolę. A Turcja temu zapobiega - powiedział Yildirim w wystąpieniu telewizyjnym.

 

- Przyjmuję do wiadomości, że zerwanie więzi z Europą zaszkodzi Turcji, ale dla Europy byłoby to pięcio- lub sześciokrotnie bardziej szkodliwe - dodał.

 

Wcześniej w czwartek premier powiedział, że więzi łączące Turcję z Unią już są nadwerężone i głos PE dotyczący zamrożenia negocjacji jest bez znaczenia.

 

Odpowiedzialność - tak. Represje - nie

 

Europosłowie podkreślili w swej rezolucji, że UE i Parlament Europejski potępiły próbę zamachu stanu w Turcji z 15 lipca i uznały, że władze tureckie mają prawo postawić przed sądem osoby za to odpowiedzialne. Ocenili jednak, że "środki represyjne wprowadzone przez rząd turecki na mocy stanu wyjątkowego są niewspółmierne oraz naruszają podstawowe prawa i swobody chronione turecką konstytucją, a także demokratyczne wartości, na których opiera się Unia Europejska".

 

Negocjacje akcesyjne UE-Turcja zostały otwarte w 2005 roku; od tamtej pory postęp w rozmowach jest niewielki.

 

PAP

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze