Ponad 100 tys. kobiet rocznie pada ofiarą przemocy w rodzinie. W Niemczech

Świat
Ponad 100 tys. kobiet rocznie pada ofiarą przemocy w rodzinie. W Niemczech
Flickr/David Rizzico/CC BY 2.0

Ponad 100 tys. kobiet pada co roku ofiarą przemocy fizycznej ze strony partnera - poinformował we wtorek Federalny Urząd Kryminalny (BKA) w Wiesbaden. Przemoc w rodzinie dotyczy też, choć w mniejszym stopniu mężczyzn. Władze apelują, by ujawniać takie przypadki.

Niemiecka minister do spraw rodziny i kobiet Manuela Schwesig powiedziała, że liczby są szokujące. - To nie jest sprawa prywatna, to jest przestępstwo, które musi być ścigane - podkreśliła minister.

 

Z danych przekazanych przez BKA wynika, że w 2015 roku ofiarą przemocy w rodzinie padło ponad 104 tys. kobiet i ponad 23 tys. mężczyzn.

 

Umyślne uszkodzenia ciała

 

W przypadku, gdy ofiarami były kobiety, najczęściej dochodziło do umyślnego uszkodzenia ciała (65,8 tys.). 331 kobiet zostało zamordowanych bądź zabitych. Liczba przypadków przemocy w rodzinie wzrosła w porównaniu z rokiem 2012 o 5,5 proc.

 

Szef BKA Holger Muench powiedział agencji dpa, że liczba ofiar jest w rzeczywistości większa, ponieważ nie wszyscy poszkodowani zgłaszają się na policję. Ofiary oceniają swoją sytuację jako bez wyjścia i skłonne są do ukrywania przestępstwa. "Milczenie służy sprawcom" - podkreślił Muench.

 

BKA i ministerstwo zaapelowały do kobiet, by częściej korzystały z telefonu alarmowego 08000 116 016. Pod tym numerem można przez całą dobę uzyskać bezpłatnie poradę - anonimowo i w 15 językach.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze