Zdaniem Lubnauer, "PiS dokonuje zamachu na podstawy demokratycznego charakteru Polski". Posłanka zadeklarowała, że jej partia będzie bronić Rzecznika Praw Obywatelskich, organizacji pozarządowych i samorządów. - Trzeba bronić tego wszystkiego, co świadczy o tym, że Polska jest jeszcze państwem demokratycznym - podkreśliła.

 

Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka przekonywał z kolei, że organizacje pozarządowe są fundamentem każdego otwartego społeczeństwa i państwa demokratycznego. - PiS kwestionuje wszystkie jednostki, które są niezależne od władzy, które myślą niezależnie - ocenił. - Obecnie mamy do czynienia z nagonką na organizacje pozarządowe - podkreślił Szłapka, odnosząc się do planów rządu dotyczących organizacji pozarządowych.

 

Jak dodał, Nowoczesna obawia się, że "sektor pozarządowy w Polsce czeka los, jaki zgotował premier Wiktor Orban na Węgrzech, albo nawet jaki przygotował premier Władimir Putin w Rosji".

 

Rządowa organizacja zajmująca się NGO

 

Stanowisko Nowoczesnej to reakcja na słowa premier. Beata Szydło w wywiadzie dla "Tygodnika Solidarność" i dla portalu Tysol.pl mówiła m.in. o potrzebie uporządkowania sytuacji z fundacjami i organizacjami pozarządowymi finansowanymi ze środków publicznych. Zapowiedziała ustawę powołującą Narodowe Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego, które zajęłoby się "przygotowywaniem projektów współpracy z NGO-sami i uporządkowaniem całej tej sfery".

 

Odnosząc się do zarzutów Nowoczesnej rzecznik klubu PiS Beata Mazurek powiedziała w środę, że jedyną aktywnością, którą przejawia ugrupowanie Ryszarda Petru, to aktywność w krytykowaniu PiS. - Nowoczesna nie ma żadnej konstruktywnej oferty dla Polaków, niedługo będą nas krytykować za to, że w Polsce spadnie śnieg - ironizowała.

 

Jak zauważyła, Nowoczesna krytykuje propozycje PiS, które nie są jeszcze skonkretyzowane, więc - podkreśliła - trudno się odnosić do szczegółów tego, o czym mówią politycy opozycji.

 

- Naszym celem jest, żeby państwo funkcjonowało sprawnie, aby pieniądze były wydatkowane w sposób rzetelny i uczciwy. Chciałabym, żeby histeria Nowoczesnej względem PiS już się skończyła - powiedziała Mazurek.

 

Spotkanie z przedstawicielami NGO odwołane

 

Po słowach premier Szydło minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska odwołała jutrzejsze posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego ze względu na "prace dotyczące zmian w obszarze funkcjonowania organizacji pozarządowych, w tym związanych z projektowanym Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego".

 

Nie jest jednak wykluczone, że do spotkania dojdzie. Jak informuje portal ngo.pl, zgodnie z artykułem 37 ustawy o działalności pożytku publicznego  "posiedzenia Rady są zwoływane przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego lub na wniosek co najmniej jednej czwartej liczby członków Rady".

 

Rada obecnie liczy 39 członków, w tym 27 reprezentantów organizacji pozarządowych. Formalnie minister nie może odmówić zwołania posiedzenia, jeśli zawnioskuje o to 10 członków obecnego składu.

 

polsatnews.pl, ngo.pl, PAP