Według raportu czynsze w dwóch najdroższych lokalizacjach są niższe, ponieważ "najemcy dążą do pogodzenia działalności w tradycyjnych sklepach stacjonarnych i na platformach online".

 

Zarówno Górna Piąta Aleja, gdzie czynsze roczne za powierzchnie handlowe spadły po raz pierwszy od czasu kryzysu finansowego, jak i Causeway Bay są ponad dwukrotnie droższe od głównych ulic handlowych w innych krajach.

 

Z czynszami na poziomie 13 tys. euro za metr kwadratowy rocznie paryskie Pola Elizejskie znalazły się na trzecim miejscu rankingu przed londyńską New Bond Street (12,4 tys. euro). Z kolei Ginza w Tokio awansowała na piątą pozycję dzięki wzrostowi czynszów do ponad 12 tys. euro za metr kwadratowy rocznie. 

 

ulice świat


- Ze względu na silny popyt na odpowiednią powierzchnię w odpowiedniej lokalizacji oraz niewystarczającą podaż przy większości najważniejszych ulic handlowych Europy czynsze nadal rosną, a rynek handlowy rozwija się także w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Świadczą o tym wzrosty czynszów w lokalach przy takich ulicach Londynu jak przy Bond Street czy Oxford Street - komentuje Justin Taylor, dyrektor działu powierzchni handlowych w regionie Europy w firmie Cushman & Wakefield.


W Polsce dominuje Warszawa


W pierwszej dziesiątce najdroższych polskich ulic połowa to lokalizacje w stolicy. Najdroższy jest Nowy Swiat (1080 euro za metr kwadratowy rocznie). Na drugim miejscu ulica Floriańska w Krakowie (900 euro), na trzecim - ex aequo Chmielna i Marszałkowska w Warszawie.

 

ulice Polska


- W Polsce przy ulicach handlowych bardzo dobrze rozwijają się branże modowa i gastronomiczna. Najemcy szukają szczególnie lokalizacji w centrach miast i przy odnowionych zabytkowych ulicach przyciągających mieszkańców oraz turystów. W kolejnych latach mamy nadzieję na bardziej zdecydowane wejście na nasz rynek marek premium i luksusowych. Najaktywniejsze będą branże z sektora mody, akcesoriów, biżuterii i obuwia, które od lat przyglądają się Polsce - ocenia Renata Kusznierska, partner, dyrektor działu powierzchni handlowych w Cushman & Wakefield w Polsce.

 

polsatnews.pl; infografika: Cushman & Wakefield