- Jest świadomość ciężkości grzechu - dodał watykański hierarcha, zaznaczając, że rozgrzeszenie dotyczy sytuacji, „gdy się go żałuje i chce się zacząć od nowa”.


Abp Fisichella wyjaśnił, że rozgrzeszenie "dotyczy wszystkich, nie tylko kobiet".


- Grzech aborcji jest globalny - dodał i zwrócił uwagę na to, że obejmuje też lekarzy i personel pielęgniarski. - A zatem przebaczenie obejmuje wszystkich - stwierdził abp Fisichella, główny organizator obchodów Roku Miłosierdzia, zakończonego w niedzielę.


"Aby żadna przeszkoda nie stała pomiędzy prośbą o pojednanie a Bożym przebaczeniem"


W liście apostolskim papież napisał: "Z powodu wymagania, aby żadna przeszkoda nie stała pomiędzy prośbą o pojednanie a Bożym przebaczeniem, udzielam od tej pory wszystkim kapłanom, na mocy ich posługi, władzy rozgrzeszania osób, które popełniły grzech aborcji".


Papież przypomniał, że władzy tej udzielił w sposób ograniczony na czas Roku Świętego Miłosierdzia w liście z 1 września 2015 roku.
"To, czego udzieliłem w sposób ograniczony na okres Jubileuszu - wyjaśnił - zostaje obecnie przedłużone w czasie, niezależnie od jakichkolwiek przeciwnych rozporządzeń".


"Niech każdy kapłan stanie się przewodnikiem, wsparciem i pociechą"


W przypomnianym liście Franciszek napisał wtedy, że upoważnia wszystkich kapłanów w Roku Jubileuszowym „do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie".


Obecnie papież stwierdził: "Chciałbym podkreślić z całą mocą, że aborcja jest grzechem ciężkim, ponieważ kładzie kres niewinnemu życiu. Jednakże z równą siłą mogę i muszę stwierdzić, że nie ma żadnego grzechu, którego nie mogłoby objąć i zniszczyć Boże miłosierdzie, gdy znajduje serce skruszone, które prosi o pojednanie się z Ojcem".


- Niech więc każdy kapłan stanie się przewodnikiem, wsparciem i pociechą, towarzysząc penitentom na tej drodze specjalnego pojednania - zaapelował.

 

PAP