Poroszenko i Merkel o pogorszeniu się stanu bezpieczeństwa w Donbasie. Ustalili spotkanie "normandzkiej czwórki"

Świat
Poroszenko i Merkel o pogorszeniu się stanu bezpieczeństwa w Donbasie. Ustalili spotkanie "normandzkiej czwórki"
Flickr/European People's Party/CC BY 2.0
Angela Merkel i Petro Poroszenko w Brukseli w 2014 r.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i kanclerz Niemiec Angela Merkel ustalili w poniedziałek w rozmowie telefonicznej, że pod koniec listopada dojdzie do spotkania ministrów spraw zagranicznych tzw. normandzkiej czwórki.

Poinformowała o tym służba prasowa ukraińskiego prezydenta.


Według jej komunikatu rozmówcy omówili przez telefon stan realizacji mińskich porozumień, odnotowali pogorszenie się stanu bezpieczeństwa w Donbasie i wskazali na znaczenie przestrzegania przez prorosyjskich bojowników zasad zawieszenia broni w regionie.


Spotkania w tzw. formacie normandzkim to rozmowy przedstawicieli Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy, w tym także przywódców tych państw, na temat uregulowania konfliktu na wschodniej Ukrainie. Tzw. czwórka normandzka po raz pierwszy rozmawiała o uregulowaniu sytuacji w Donbasie latem 2014 roku przy okazji obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.


Ruch bezwizowy dla Ukraińców


Na pierwszym od ponad roku październikowym spotkaniu na szczycie czwórki normandzkiej w Berlinie uzgodniono, że powstanie mapa drogowa, ustalająca kolejność przyszłych działań w celu pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie.


Służba prasowa prezydenta Poroszenki poinformowała, że uwagę w jego rozmowie telefonicznej z kanclerz Merkel zwrócono też na kwestię likwidacji przez Unię Europejską obowiązku wizowego dla obywateli Ukrainy i że kanclerz Niemiec potwierdziła, iż tryb bezwizowy zacznie działać, gdy tylko wewnątrz UE wejdzie w życie tzw. hamulec bezpieczeństwa; chodzi o zasady ułatwiające zawieszanie przez stronę unijną porozumień o ruchu bezwizowym.


Agencja Interfax-Ukraina pisze, że w rozmowie omówiono także sprawę bezpieczeństwa energetycznego i przygotowanie do szczytu Ukraina-UE, który ma się odbyć w czwartek, 24 listopada, w Brukseli.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze