Choć tworzywo, z którego wykonano kask jest nietypowe, to chroni cyklistów tak samo, jak klasyczne zabezpieczenia. EcoHelmet został zaprojektowany z myślą o tych, którzy wypożyczają rowery i nie zawsze mają kask ze sobą. - Kiedy zwiedzałam nowe miasta, nie miałam dostępu do kasku i nie chciałam wydawać za każdym razem 30 dolarów - powiedziała projektantka w rozmowie z BBC.

 

To spowodowało, że zaprojektowała ekologiczny kask używając materiałów, które nadają się do przetworzenia, a ich łączny koszt nie przekracza 5 dolarów.

 

Wytrzyma 4 godziny na deszczu

 

Kask ma strukturę przypominającą plaster miodu, co sprawia, że chroni całą powierzchnię głowy i jest dobrym amortyzatorem. Produkt został przetestowany w Imperial College w Londynie.

 

- Tam mają specjalną platformę testową dla kasków - powiedziała Shiffer. Zapewniła, że kask "jest bardzo solidny i każdy, kto miał okazję go przetestować jest pozytywnie zaskoczony".

 

Kask jest dodatkowo zabezpieczony materiałem, który chroni go przed deszczem nawet do 4 godzin.

 

30 tys. funtów nagrody

 

Nagroda James Dyson Award jest przyznawana od 2002 roku. Konkurs skierowany jest do studentów z całego świata, których projekty rozwiązują społeczny problem.

 

Shiffer otrzymała 30 tys. funtów na dalszy rozwój swojego projektu. Pierwsze kaski chce wprowadzić wiosną w Nowym Jorku, na początku oferując je za darmo tym, którzy korzystają z wypożyczalni rowerów.

 

 

 

 

bbc.com, jamesdysonaward.org