Specjalna linia "ratunkowa" dla Meksykanów w USA

Świat
Specjalna linia "ratunkowa" dla Meksykanów w USA
PAP/EPA/Alejandro Zepeda
Granica amerykańsko-meksykańska

Rząd Meksyku na czele z prezydentem Enrique Peńa Nieto opracował 11-punktowy plan pomocy obywatelom tego kraju mieszkającym na terytorium USA. To odpowiedź na zwycięstwo w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych Donalda Trumpa i jego deklaracje o deportacjach i budowie muru na południowej granicy USA.

Plan zakłada zwiększenie personelu w meksykańskich konsulatach w Stanach Zjednoczonych i uruchomienie całodobowego, bezpłatnego telefonu, pod który będą mogli dzwonić imigranci mający problemy.

 

Minister spraw zagranicznych Meksyku zapowiedział w środę również pomoc w zakresie porad prawnych, wyrabiania paszportów i aktów urodzenia, czy uzyskiwania pozwoleń na przekroczenie granicy. Zobowiązał się też do rozpoczęcia wkrótce negocjacji z administracją w Waszyngtonie.

 

Poinformowano, że pracownicy konsulatów będą objeżdżać poszczególne stany, by na miejscu rozwiązywać problemy imigrantów.

 

Deportują 2-3 mln Meksykanów

 

Podczas kampanii wyborczej Trump wielokrotnie zapowiadał deportacje nielegalnych imigrantów, a po wygraniu wyborów powtórzył m.in. w wywiadzie dla telewizji CBS "wydalenie 2-3 mln nielegalnych imigrantów, którzy podczas pobytu w USA dopuścili się złamania prawa".

 

Powtórzył też zapowiedź budowy muru na granicy z Meksykiem, choć nie wykluczył, że częściowo będzie to płot.

 

polsatnews.pl, aljazeera.com

po/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze