"Rząd rosyjski i islamistyczne organizacje terrorystyczne prowadzą wojnę informacyjną, której celem jest zakwestionowanie wartości demokratycznych i doprowadzenie do rozłamu w Europie. Promują przemoc, stosują szereg narzędzi takich jak pseudoagencje informacyjne i internetowy trolling" - napisano na stronie Parlamentu Europejskiego. Taka ocena zawarta jest w projekcie rezolucji, który będzie dyskutowany we wtorek na posiedzeniu plenarnym w Strasburgu, a głosowany w środę.

 

Jak zaznacza PE, "Unia Europejska znajduje się pod rosnącą presją, aby przeciwdziałać kampaniom dezinformacji i propagandzie stosowanej przez takie kraje jak Rosja i przez podmioty niepaństwowe, takie jak ISIS/Daisz, Al-Kaida czy inne dżihadystyczne grupy terrorystyczne".

 

Posłowie mimo to twierdzą, że nieskuteczne byłoby "zwalczanie jednej propagandy drugą", dlatego też "zalecają upowszechnianie wiedzy oraz kształtowanie umiejętności korzystania z internetowych środków przekazu".

 

Ochrona przed rekrutacją przez IS

 

Eurodeputowani apelują do instytucji i państw Unii o ściślejszą współpracę w celu ochrony szczególnie młodych ludzi przed radykalizacją i rekrutacją przez IS. Proponują zaangażowanie w te działania wiodących muzułmańskich uczonych, którzy będą wiarygodni w obalaniu propagandy dżihadystów.

 

Wcześniej, 10 października, deputowani z komisji spraw zagranicznych PE poparli projekt rezolucji. Jej autorką jest polska europosłanka Anna Fotyga. Już wtedy zapowiedziano, że będzie on procedowany przez cały Parlament w listopadzie.

 

Tekst całej rezolucji można przeczytać tutaj.

 

polsatnews.pl