KRRiT bada skargę dot. materiałów "Wiadomości" TVP

Polska
KRRiT bada skargę dot. materiałów "Wiadomości" TVP
Polsat News

Skargę złożyła Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która twierdzi, że materiały wyemitowane przez „Wiadomości” TVP pod koniec października zawierają "nierzetelne treści dot. różnych fundacji, stowarzyszeń i pracowników organizacji pozarządowych". Według Fundacji, naruszyły one zasady bezstronności i niezależności. KRRiT poinformowała, że zwróciła się do prezesa TVP o przekazanie jej materiałów.

Skarga dotyczy siedmiu październikowych wydań programu informacyjnego.

 

Jak argumentuje Danuta Przywara prezes Fundacji, wskazane materiały "stanowią naruszenie ustawy o radiofonii i telewizji, która nakłada na publiczną telewizję obowiązek przygotowania informacji z poszanowaniem zasad bezsporności, wyważenia i niezależności". Dodaje też, że kampania przeciwko organizacjom III sektora uderza w dobro publiczne, o które telewizja powinna dbać.

 

Fundacja powołuje się także na unijne wytyczne, wedle których "media zobowiązane są do przedstawiania pracy obrońców praw człowieka z uznaniem".

 

"Insynuacje, półprawdy i tendencyjne komentarze"

 

Poza skargą do KRRiT organizacje pozarządowe zbierają też podpisy pod listem protestacyjnym skierowanym do TVP.

 

"Obowiązkiem mediów publicznych, utrzymywanych z daniny publicznej, jest dostarczenie rzetelnych informacji opartych na sprawdzonych faktach. Minimalnym standardem przyzwoitości dziennikarskiej jest umożliwienie przedstawienia racji atakowanej strony. Materiały o organizacjach pozarządowych emitowane od ponad tygodnia, posługujące się insynuacjami, półprawdami i jednostronnymi tendencyjnymi komentarzami, stanowią zaprzeczenie standardów dziennikarstwa informacyjnego" - napisano w liście, pod którym podpisało się 135 przedstawicieli organizacji pozarządowych .

 

Protestujący domagają się od telewizji publicznej opublikowania sprostowań i przeprosin "bezpodstawnie napiętnowanych i fałszywie oskarżanych działaczy organizacji pozarządowych, którzy padli ofiarą bezpardonowej nagonki".

 

Do listy "nierzetelnych" materiałów dopisali jeszcze jeden - z początku listopada.

 

polsatnews.pl

pam/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze