Według policji polecenia w sprawie zamachów przekazywał zatrzymanym samozwańczy "dowódca Albańczyków w Syrii i Iraku" Lavdrim Muhaxheri. "Planowali dokonanie ataków terrorystycznych w Kosowie, jak również (ataku) na izraelską drużynę piłki nożnej i jej kibiców w trakcie meczu Albania-Izrael" - głosi policyjny komunikat.

 

Mecz Albanii z Izraelem w ramach eliminacji mistrzostw świata rozegrano 12 listopada w albańskim mieście Elbasan zamiast jak pierwotnie planowano w Szkodrze ze względu na obawy przed ewentualnym zagrożeniem terrorystycznym.

 

Skonfiskowano m.in. materiały wybuchowe i broń

 

Kosowska policja poinformowała, że aresztowani planowali przeprowadzenie "zsynchronizowanych ataków terrorystycznych", ale nie podała żadnych szczegółów na ten temat. Dodała, że skonfiskowano materiały wybuchowe, broń, amunicję i bezpilotowy aparat latający.

 

Co najmniej 200 ludzi zostało w ostatnich latach aresztowanych lub objętych śledztwem w Kosowie w związku z podejrzeniami o współpracę z Państwem Islamskim. 300 mieszkańców Kosowa udało się do Syrii, by walczyć u boku Państwa Islamskiego, a ponad 50 z nich zostało tam zabitych.

 

PAP