Profesor przekonywał, że warto i należy sprawdzać poziomu glukozy podczas tzw. badań okresowych. Jak podkreślił, "nieleczona cukrzyca może nawet zabić".

 

- Objawy mogą być dziwne i najróżniejsze, np. wilczy głód, znaczące pragnienie, częste oddawanie moczu, spadek masy ciała, zmęczenie i senność, zaburzenie widzenia, niegojące się rany, czy mrowienie w kończynach - powiedział prof. Januszewicz.

 

Wskazał również, że takie dolegliwości tłumaczymy sobie zazwyczaj na wiele różnych sposobów, więc "specjalistyczne badanie jest w tym przypadku niezbędne". - Lekarz może dać nam odpowiedź jednym prostym badaniem - wyjaśnił.

 

Bo sport to zdrowie

 

Jak powiedział, istnieje ok. 50 sposobów uniknięcia cukrzycy u dorosłych. Jednym z nich jest walka z otyłością. - Pamiętajmy, że im większa otyłość, tym większa oporność na insulinę i szansa zachorowań - wskazał.

 

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest co roku 14 listopada. Hasło tegorocznych obchodów brzmi "Eyes on Diabetes" ("Cukrzyca: skierujmy na nią oczy, okażmy jej serce").

 

Na świecie na cukrzycę choruje ok. 415 mln dorosłych. Do 2040 roku ich liczba zdaniem lekarzy osiągnie prawdopodobnie 640 mln.

 

Polsat News